search

Anketa JL: Jak hodnotíte Listopad 89?

jihlavske-listy-napsali-o-nas-320x180.jpg

vloženo: 11.10.2019, 09.22

Listopad 1989 hodnotím jako velkou šanci obyvatel naší země začít žít jinak – nekrčit se, říkat svobodně své názory, lépe rozvíjet své schopnosti, podnikat, cestovat, a přestat se dělit na ty, kdo mají privilegia, protože mají „červenou knížku“, a kdo ne.

Jsem přesvědčen, že Listopad 89 si zaslouží oslavit. Je třeba si také přiznat, že po Listopadu se stala řada chyb - nebyly potrestány zločiny páchané na obětech totality, některé privatizační projekty ovládli lidé s temnou minulostí atd.

Také se ukázalo, že i pro řadu poctivých lidí se nové prostředí stalo spíš zdrojem nejistoty, zmatku a frustrací než zdrojem radosti ze svobody. A to až tak, že dnes někteří tvrdí, že za komunistů bylo líp. To mě moc mrzí, že právě v tomto hodnocení jsme rozděleni. Jak z toho ven?

Nemít přehnaná očekávání, nehledat žádného spasitele ani všemocný stát, který to vyřeší za nás, a neupínat se jen k materiálnímu zabezpečení. Většinu naší budoucnosti máme ve svých rukách – sílu hledejme v rodině, v harmonických vztazích, smysluplné práci a zájmu o veřejné dění. Vždyť budouc- nost už teď přináší dost výzev, kterým musíme společně čelit.

 

Vít Kaňkovský

Zdroj: Jihlavské listy | 11.10.2019 | Rubrika: Jihlavské listy se ptají