search

Část politiků jde místo Hradu na Václavák

vloženo: 27.10.2018, 22.40

PRAHA - V neděli, symbolicky v 19.18, začne na pražském Václavském náměstí program, který pořádá Milion chvilek pro demokracii. ​Organizátoři nechtějí, aby byla akce vnímaná jako demonstrace nebo politický protest. Přesto by se právě tady mohli sejít političtí aktéři, kteří nebyli pozváni na Hrad na tradiční slavnostní udílení státních vyznamenání. „Nikoho jsme nezvali a nikdo z politiků ani nebude vystupovat, ale je možné a myslím, že to je i pravděpodobné, že někteří politici dorazí,“ řekl LN jeden z organizátorů Mikuláš Minář.

Na pódiu tedy sice politici nevystoupí, v davu se ale objeví například někteří lidovci. Podle tiskové mluvčí KDU-ČSL Denisy Morgensteinové by na Václavské náměstí měli v neděli dorazit například poslanci Jan Bartošek, Jan Čižinský nebo Vít Kaňkovský.
Přijít by ale mohli také zástupci hnutí STAN Jan Farský nebo Petr Gazdík. Ani jeden z nich se na Pražský hrad nechystá, Farský pozvánku dostal, Gazdíkovi naopak nedorazila.
Pozvánku neobdržel ani předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Sám má jiný program. „Spolu s Mirkou Němcovou jsme pozváni do Reflexu, abychom komentovali debatu pánů Zemana s Babišem, takže budeme tam,“ řekl LN Kalousek. Diskusi prezidenta s premiérem bude vysílat ČT 24 v neděli od 21 hodin. Kalousek nicméně dodal, že někteří z poslanců TOP 09 na Václavské náměstí na akci Milionu chvilek dorazí.
„Politiky jsme záměrně nezvali. Chceme, aby bylo velké výročí sta let pojaté jinak, překlenulo pěnu dní a zaměřilo se spíš na nadčasová témata,“ dodal Minář. Přesto se politický „protest“ nejspíš odehraje právě tady.
Prahu nicméně čekají i další demonstrace. Na Staroměstském náměstí bude probíhat Pražský Majdan, tedy akce na „podporu Ukrajiny proti ruské agresi“.
Sejít se mají i extremisté. Na náměstí Míru svolal akci Miroslav Sládek, lídr protiromských republikánů z 90. let.
Na dolní část Václavského náměstí je na odpoledne nahlášena akce s názvem Hrdost národa – Národ sobě. Organizátorem je Jiří Černohorský, aktivista, který se vyjadřuje proti ilegální migraci a Evropské unii.

Zdroj: Lidové noviny | 27.10.2018 | Rubrika: 100 Let | Strana: 5 | Autor: ELIŠKA NOVÁ