search

Dítě zlobí? Za pět tisíc ho budete moci dát do „pasťáku“

denik-cz_portfolio.png

vloženo: 10.5.2019, 08.27

Poslanecký návrh kritizuje vládní Výbor pro práva dítěte. Neřeší prý skutečné příčiny problémového chování dětí. 
Ve školách roste šikana a agresivita a přibývá nezvladatelných žáků. Z toho důvodu by se mělo rodičům umožnit, aby mohli své potomky na jejich žádost, bez nařízení soudu dát do diagnostických ústavů pro děti s poruchou chování, lidově zvaných pasťáky. 

Alespoň podle skupiny poslanců, kteří za tím účelem předložili novelu zákona o ústavní výchově, která to má umožnit. „Roste procento dětí s problémovým chováním nebo poruchou chování v třídních kolektivech, které nejsou vhodným způsobem intervenovány,“ odůvodňují svůj návrh poslanci, mezi nimiž jsou například Jiří Mihola či Vít Kaňkovský (oba KDU-ČSL), Karel Rais (ANO),, Ivo Pojezný (KSČM) či Martin Baxa (ODS). 
Ve školách podle předkladatelů novely chybějí ve většině případů speciální pedagogové – etopedi, kteří mohou lépe rozeznat a vyřešit nežádoucí chování než běžní pedagogičtí pracovníci. 

ZAPLAŤTE SI TO 

Rodiče i učitelé se sice mohou obrátit na střediska výchovné péče, ta však jednak nemají dostatečné kapacity, jednak se týkají až dětí od patnácti let, a navíc prý nedokážou zvládnout extrémnější chování. „Je to nejjednodušší cesta, jak dosáhnout rychlého výsledku, který se velmi efektivně projeví v terénu při preventivní práci s dětmi,“ hájí poslanci svůj návrh. 
Rodiče, kteří se rozhodnou svěřit své děti diagnostickému ústavu na dobrovolný pobyt, by za ně navíc podle navrhovatelů platili 5300 korun měsíčně. Stát tak prý příliš tratit nebude. 

LOBBUJÍCÍ ÚSTAVY 

Za poslaneckým návrhem stojí dlouhodobý lobbying diagnostických ústavů, které kvůli tomu dokonce sestavily petici. „Může to řešit přibývající počet dětí s poruchou chování,“ konstatovala nedávno při jejím představení na půdě horní komory ředitelka Diagnostického ústavu v Brně ve Veslařské ulici Renata Ježková. Podle autorů petice stejně děti v okamžiku, kdy selhává snaha o ambulantní léčbu, často končí v ústavech na základě rozhodnutí soudu. Daleko méně se pak vracejí zpátky do rodin. Navíc prý může být při dobrovolném pobytu zvolený mírnější režim. 

ZBYTEČNÉ TRESTÁNÍ 

Poslanecký návrh má své kritiky. Už dříve se ve svém vyjádření pro Deník k podobným snahám skepticky vyslovilo ministerstvo práce. „Potřebujeme řešit skutečné příčiny problémového chování, a ne rodičům předkládat umisťování dětí do ústavních zařízení jako řešení jejich potíží,“ řekla nyní pro Aktuálně.cz Klára Šinyní máčková Laurenčíková, předsedkyně vládního Výboru pro práva dítěte. 
Poslanci se ovšem v návrhu hájí, že si děti budou muset napřed projít ambulantní péčí a iniciátorem budou sociální pracovníci. 

Zdroj: Denik.cz | 10.5.2019 | Autor: Pavel Cechl