Důstojnost člověka
vloženo: 2.2.2023, 21.32
Před 2 měsíci zveřejnil redaktor Respektu Petr Třešňák 2 roky starý případ Doroty Šandorové, mentálně postižené ženy, kterou udusil její pečovatel, protože mu vadilo její těžko zvladatelné chování. Nyní z roční systematické práce Petra Třešňáka vyplouvá na povrch, že týrání v pobytových zařízeních sociálních služeb není bohužel v ČR úplně ojedinělým jevem. A nejohroženější jsou právě osoby s těžkým mentálním postižením.
Ne, rozhodně to není obecný jev, ale také nelze mluvit o zcela ojedinělém selhání jednotlivce. Je to alarmující zjištění! Jsem přesvědčen, že ochrana lidské důstojnosti je jedním z nejdůležitějších úkolů při péči o zdravotně handicapované a o seniory. Proto je naprosto nutné nově nastavit kontrolu kvality péče v sociálních službách, včetně namátkových kontrol, poučit se v zahraničí v oblasti vzdělávání pracovníků v sociálních službách a bojovat proti syndromu vyhoření u personálu. Musíme též intenzivně pokračovat v transformaci velkých pobytových zařízení na komunitní typ péče, dále rozvíjet terénní služby a komplexně podporovat rodiny, které pečují o své blízké doma.
Jsem velmi rád, že Kraj Vysočina je dlouhodobě lídrem v rámci ČR v transformaci pobytových zařízení i v rozvoji terénních služeb. A věřím, že v tomto trendu budeme na Vysočině nadále pokračovat, přičemž v tuto chvíli pečující rodiny nejvíce potřebují větší nabídku odlehčovacích služeb a stacionářů, které v některých částech kraje ještě chybějí.
Vít Kaňkovský
(zveřejěno v Novinách Kraje Vysočina 2/2023)
Foto/Zdroj: Děti úplňku, Noc důstojnosti 6. 1. 2023