search

Informace o západonilské horečce přišla pozdě, zlobí se politici

vloženo: 28.9.2018, 23.50

Některým poslancům se nelíbí, že až po měsíci ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že zemřela první Češka na západonilskou horečku, kterou se nakazila v České republice. Budou chtít slyšet, jestli byla veřejnost o případu informována včas a jaká opatření proti nemoci ministerstvo přijalo. Podle odborníků je diagnostika této nemoci zdlouhavá.

Dvaasedmdesátiletá žena koncem srpna podlehla západonilské horečce, aniž by navštívila exotickou zemi. Komáři přenášející tuto nemoc se totiž už vyskytují na jižní Moravě. Žena ale měla i další vážné zdravotní problémy. Testy, které to potvrdily, trvaly měsíc.

“Když tady doposud žádný případ nebyl, tak je diagnostická rozvaha trochu jiná. Virová onemocnění, která postihují centrální nervový systém, jsou velmi podobná. To znamená, že lékaři nepochybně uvažovali o klíšťové encefalitidě,“ sdělil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

“Západonilská horečka se v naprosté většině případů, asi v pětaosmdesáti procentech, projevuje minimálními příznaky. Člověk se necítí úplně dobře, může mít zvýšenou teplotu, mírnou bolest hlavy nebo kloubů,“ popsala předsedkyně Výboru pro zdravotnictví Věra Adámková (ANO).

Západonilská horečka nás podle odborníků bude ohrožovat i do budoucna. Členové zdravotního výboru se budou ptát, jaká opatření stát proti této nemoci chystá.

“Není mi známo, že by ministerstvo nebo Státní zdravotní ústav přijalo nějaké opatření, takže je pro mě zvláštní, že se tu informaci dozvídáme až po měsíci,“ nechal se slyšet místopředseda Výboru pro zdravotnictví Petr Třešňák (Piráti).

“Budu na nejbližším jednání Výboru pro zdravotnictví dotazovat ministerstvo, kdy se dozvědělo o tom, že skutečně tato pacientka zemřela v souvislosti s touto infekcí a jaké přijme opatření,“ řekl místopředseda Výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).

Vakcína proti západonilské horečce není, ale mohlo by podle lékařů proti ní zabrat očkování proti klíšťové encefalitidě. Sněmovní výbor pro zdravotnictví, na které se o západonilské horečce bude mluvit, zasedne ve středu desátého října.

Zdroj: NOVA.cz | 28.9.2018 | Rubrika: TN.CZ/default