search

Interpelace Jana Čižinského a Víta Kaňkovského na premiéra Andreje Babiše

vloženo: 18.1.2018, 22.41

Praha 18. 1. 2018 - O udělení mezinárodní ochrany z důvodu politického a náboženského pronásledování pro sedm desítek čínských křesťanů rozhodne ministerstvo vnitra v dohledné době. 

Na dotaz poslance KDU-ČSL Jana Čižinského to oznámil premiér Andrej Babiš v rámci interpelace, kterou vznesli právě poslanci KDU-ČSL.

Poslanci KDU-ČSL se domnívají, že ze strany ministerstva vnitra došlo k neoprávněným průtahům.

Více ZDE:

Text ústní interpelace:
Ústní interpelace na předsedu vlády Andreje Babiše za klub KDU-ČSL dne 18. 1. 2018
 
Vážený pane předsedo vlády,
Interpelujeme Vás ve věci aktuálního stavu žádosti čínských křesťanů o udělení mezinárodní ochrany z důvodu politického a náboženského pronásledování.
 
Ačkoliv žádost byla podána před 2 roky, zatím nebyl žadatelům azyl udělen.
Dle §27 zák. o azylu je lhůta pro vydání rozhodnutí 6 měsíců. Tu lze ve výjimečných případech prodloužit o dalších 9 měsíců (jde-li o složité případy či jde-li o větší počet žádostí) a následně výjimečně o další 3 měsíce, tedy celkem 18 měsíců.  Všechny zákonem uvedené lhůty byly v tomto případě překročeny.
Podle právních zástupců žadatelů o azyl existuje reálné podezření na neoprávněné průtahy ze strany MV. MV hledá nestandardní procesní záminky a požadavky na doplnění dokumentace, které z povahy věci nelze doplnit. Všichni žadatelé uvádí jako důvod své žádosti o azyl v ČR pronásledování a tudíž není reálné všechny podklady fyzicky doložit.
S ohledem na nestandardní délku uvedeného azylového řízení hrozí mj. negativní obraz ČR v EU.
Žádáme Vás o vyjádření a sdělení: Jaký je aktuální stav projednání žádosti čínských křesťanů o udělení mezinárodní ochrany v ČR?
Děkujeme
Za klub KDU-ČSL Mgr. Jan Čižinský a MUDr. Vít Kaňkovský