search

Léky na recept až do domu, navrhuje poslanec Nacher

logo_HN.jpg

vloženo: 5.4.2019, 16.41

Koupit přes internet a nechat dovézt domů je dnes možné jen u volně prodejných léků, například kapek do nosu či vitaminů. Léky na předpis smí vydat pouze kamenné lékárny. Poslanec Patrik Nacher (ANO) usiluje o to, aby i tyto léky mohly rozvážet přepravní služby. Myšlenku prosazuje v pozměňovacím návrhu novely zákona o léčivech, který nyní projednávají poslanci. Podle informací HN ale návrh nemá dostatečnou podporu ostatních poslanců, odmítá ho i ministerstvo zdravotnictví, které vede Adam Vojtěch (ANO).

„O předložení tohoto návrhu mě požádali lidé se zdravotním postižením. Často jsou odkázáni na služby asistentů, za které musí platit. Bylo by pro ně jednodušší a levnější nechat si léky dovézt přepravní službou,“ vysvětluje Nacher. Veškerou odpovědnost za kvalitu dodání léků k pacientovi by nesla lékárna. V praxi by to fungovalo tak, že pacient pošle e-recept od lékaře (formou SMS nebo v mailu) do internetového obchodu s léky. E-shop recept načte a vydá léky přepravní službě, která balíček doručí až ke dveřím pacienta.
„Možnost zasílání léků by nám velmi pomohla. Já sám mám problém chodit do lékáren, které nejsou bezbariérové,“ podotýká Václav Krása, šéf Národní rady osob se zdravotním postižením. „Ušetřilo by to rizika pádů a úrazů v zimě, neriskovali bychom nákazu v lékárně při chřipkových epidemiích,“ souhlasí pacientka Jitka Šašková.

Možnost zasílat léky na předpis prosazují už delší dobu stávající e-shopy s volně dostupnými léky. „Zhruba 40 procent léčiv na recept je dnes v lékárnách stejně vyzvednuto někým jiným, než je uživatel, tedy příbuzným, známým nebo pověřenou osobou. Léky by tak byly nově dostupné ve všech odlehlých místech v regionech,“ říká Martin Kasa, majitel e-shopu Pilulka.cz. Léky na předpis se posílají poštou například v Německu či Velké Británii.

Lékárníkům se návrh na prodej léků po internetu vůbec nelíbí. „Vidíme ho jako rizikový, pomíjí řadu odborných problémů. Některé léky mohou mít závažné nežádoucí účinky, mnohé z nich není možné podávat s jinými. Proto je potřeba, aby léky na předpis vydával lékárník,“ upozorňuje prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Poukazuje na to, že v Polsku tento týden od e-shopů s léky na předpis odstoupili, tamní parlament praxi zamítl. „V jiných zemích, kde tato služba funguje, je mnohem více regulovaná, než jak zní návrh poslance Nachera,“ dodává Chudoba.

Například v Nizozemsku léky předává pacientům vyškolený farmaceut, nikoliv pošťák nebo kurýr. „Tento návrh připravujeme již delší dobu a byl by vhodnější a bezpečnější pro pacienty,“ dodává Martin Kopecký, člen vedení lékárnické komory. Podle lékárníků by navrhovaná změna položila stávající síť nezávislých lékáren, které by cenově nemohly konkurovat velkým internetovým řetězcům.

Podle ministerstva zdravotnictví je návrh předložený příliš narychlo. „Navrhovaná opatření s takto dalekosáhlým dopadem je třeba po delší dobu diskutovat na odborné úrovni,“ uvádí mluvčí Gabriela Štěpanyová. Výhrady mají i poslanci zdravotního výboru. „Návrh přináší vysoké riziko pro pacienty a jako lékař ho nemohu podpořit. Netýkal by se pouze pacientů, kteří se nemohou ze zdravotních důvodů dostavit do lékárny, ale umožňuje výdej léků na předpis přes internet v podstatě bez omezení,“ domnívá se poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), který se ale nebrání tomu, zavést třeba návštěvní službu lékárníka u handicapovaných pacientů. Nacherův záměr se nezamlouvá ani poslancům zdravotního výboru z TOP 09 či ČSSD, ani pirátům.

Zdroj: Hospodářské noviny / 5.4.2019 / Autor: Iva Bezděková