search

Lidovci zvolili lékaře. V Senátu skončí Bradáč

mf-dnes.png

vloženo: 18.3.2019, 10.07

KAMENICE - Krajským šéfem lidovců na Vysočině bude i nadále Vít Kaňkovský. Tento devětačtyřicetiletý lékař a poslanec z Třeště neměl na sobotní krajské konferenci v Kamenici u Jihlavy protikandidáta. Lidovci však také řešili svůj nadcházející celostátní sjezd, květnové volby do Evropského parlamentu, ale i krajské a senátní volby v příštím roce.

Jedenáct let v opozici

„Chtěli bychom posílit, v posledních dvou letech jsme totiž zaznamenali určitou stagnaci. Jsou před námi tři důležité úkoly. Pevně věřím, že bude na sjezdu zvoleno nové progresivní vedení, které bude mít úkol nás v krátké době připravit na eurovolby, které budou hodně důležité,“ řekl po svém zvolení staronový předseda Vít Kaňkovský. „A ještě důležitější budou krajské volby v příštím roce. Na Vysočině máme poměrně silné postavení, nicméně jsme už jedenáctým rokem v opozici. Samozřejmě bychom chtěli ve volbách uspět a vrátit se do vedení kraje,“ dodal.
Krajskými místopředsedy se stali Marie Dudíková, Miroslav Houška, Vladislav Hynk a Radek Pátek. Podle představ Víta Kaňkovského by měla KDU-ČSL oslovovat hodnotového voliče, ale také mladou generaci. „Teď jsme ve vládě i v kraji opozicí, ale nestačí jen kritizovat, musíme přicházet s alternativami,“ uvedl už před víkendem Kaňkovský. Kamenickou orlovnou, kde se lidovci sešli, také rezonovalo téma, kdo bude stranickým šéfem po Pavlu Bělobrádkovi, který se za dva týdny v Brně o předsednický post ucházet nebude.
„Konference se zúčastnili všichni tři známí kandidáti na předsedu, tedy jak Marian Jurečka, tak Jan Bartošek a Marek Výborný. Delegáti měli možnost si vyslechnout jejich názory a diskutovat s nimi,“ zmínil Kaňkovský.

Místostarosta Žďáru asi bude kandidovat do Senátu

Na Vysočinu dorazili také europoslanci Pavel Svoboda a Tomáš Zdechovský, kteří budou v květnu obhajovat svoje posty, a také noví kandidáti František Talíř a Jan Málek. Dva obvody čekají v příštím roce volby do Senátu. Zatímco na Pelhřimovsku ještě lidovci svého favorita hledají, ve žďárském obvodu se mluví o Josefu Klementovi, který je místostarostou Žďáru nad Sázavou a loni mu těsně uniklo poslanecké křeslo.
„Není žádným tajemstvím, že je jedním z možných kandidátů, podle mého názoru je to nejpravděpodobnější jméno, ale v tuto chvíli se to ještě nedá potvrdit,“ reagoval Kaňkovský. Lidovecký senátor a exstarosta Velkého Meziříčí František Bradáč, jemuž příští rok skončí šestiletý mandát ve Valdštejnském paláci, dopředu avizoval, že obhajovat nebude.

Zdroj: Mladá fronta DNES | 18.3.2019 | Rubrika: Vysočina | Strana: 14 | Autor: Jiří Bárta