search

Matador Běhounek proti mladým lídrům

mf-dnes.png

vloženo: 22.7.2020, 10.15

Na jistotu vsadila ČSSD pro říjnové krajské volby. V čele kandidátky bude znovu nestraník Jiří Běhounek. Osmašedesátiletý ortoped z Pelhřimova, který na hejtmanství vládne už dvanáct let. Těžká váha, která vyhrála troje krajské volby v řadě. Sociální demokraté přemluvili do krajských voleb i syna hejtmana.

Do voleb jde znovu, přestože před třemi roky před sněmovními volbami v rozhovoru pro MF DNES řekl, že o dalších krajských ani sněmovních volbách už neuvažuje. Co jej přimělo ke změně názoru?
„To, že jsem byl ČSSD opět osloven. V situaci, kdy do strany všichni kopou, mi přišlo nefér si stavět svoji kandidátku nebo něco podobného. Z boje se neutíká,“ reaguje Běhounek.
Zajímavostí je, že se na kandidátce ČSSD, která nyní na Vysočině vládne společně s ANO, STAN a ODS, objevuje ještě jeden Jiří Běhounek. Sociální demokraté totiž oslovili i juniora. Hejtmanův syn, rovněž ortoped, je 24. v pořadí. „V žádném případě jsem jej nepřemlouval, jen jsem zprostředkoval dotaz. Můj syn se s kolegou Krčálem (krajský předseda ČSSD – pozn. red.) o kandidatuře pobavil a kývl. Když má zájem, ať se ukáže. Je to jeho rozhodnutí,“ glosuje Běhounek starší.

Většina lídrů je o generaci mladší než současný hejtman. Ale i mezi nimi se objevují „stará známá“ jména. Nynější krajský zastupitel a už čtrnáctým rokem starosta Pacova Lukáš Vlček vede společnou kandidátku STAN a SNK-ED s názvem Starostové pro Vysočinu. I ve svých 38 letech už je ostříleným politikem. Vzdal by se v případě úspěchu práce na pacovské radnici?
„To se v případě jedničky předpokládá, s tím do toho jdu, ač mě práce starosty baví a naplňuje,“ reagoval Lukáš Vlček s tím, že si nedovede představit skloubit práci na radnici a na hejtmanství současně.

Kandidovat bude i další „starostenské“ hnutí. Starostové pro občany se dali pro letošní volby dohromady s ODS, lídrem koalice bude 50letý ředitel domova pro seniory Vítězslav Schrek z Jihlavy. „Společná kandidátka občanských demokratů se starosty zejména menších obcí je potvrzením našich velmi podobných představ o prosazování slušné a poctivé politiky,“ uvedl Schrek. Na 31. místě je „schovaný“ předseda Senátu a nynější krajský zastupitel Miloš Vystrčil, naopak nekandiduje současná náměstkyně hejtmana Jana Fischerová.

TOP 09 chce těžit ze spojení s Klubem angažovaných nestraníků a Korunou Českou. Lídrem koalice Pro TOP Vysočinu se stal Zdeněk Dvořák, 37letý starosta Dolní Cerekve.

Vzhledem k celostátním volebním preferencím bude k favoritům říjnových voleb patřit hnutí ANO. Tomu se před čtyřmi lety povedl přešlap v podobě lídra Josefa Pavlíka, který zatajil svoji komunistickou minulost a po roce a čtvrt byl z funkce náměstka hejtmana odvolán. Nahradil jej tehdy Martin Kukla, který bude v 37 letech lídrem Babišova hnutí. Před vstupem do politiky dělal zkušebního inženýra v jihlavské továrně Bosch. A troufá si na post hejtmana? „Případný postup už by nebyl tak velký skok. Jako náměstek jsem dvakrát předkládal rozpočet, který částečně schválila i opozice,“ odvětil Martin Kukla.

Lidovci, kteří minule i přes sedm mandátů zůstali mimo vedení kraje, opět nasazují do čela Víta Kaňkovského. Krajský šéf strany je současně poslancem a krajským zastupitelem. Tento ortoped z Třeště pracuje také jako primář Centrálních operačních sálů havlíčkobrodské nemocnice.

Zemanovci nekandidují

I v řadách KDU-ČSL najdeme zajímavé jméno v pozadí. Jako číslo 45 se objevuje Lukáš Komárek ze Starče. Ten je známý v souvislosti s letitým pracovněprávním sporem s firmou Mann+Hummel. Jeho kauza řetězení smluv na dobu určitou se stala precedentem pro další podobné případy. Komárek nakonec po uzavření mimosoudní dohody získal 70 měsíčních platů, úroky a další náhrady.

Podle agentury ČTK půjde na Vysočině do voleb 12 stran, hnutí či jejich koalic. Lhůta pro podání kandidátek vyprší 28. července.
O hlasy voličů se letos nebude ucházet Strana práv občanů Zemanovci, která minule kandidovala společně s hnutím SPD Tomia Okamury. To tentokrát povede podnikatel a krajský šéf strany Karel Fink.

Vůbec poprvé bude kandidovat Moravské zemské hnutí, jehož lídrem bude šéfredaktor Horáckých novin Petr Chňoupek, i hnutí Trikolóra, které povede bývalý člen ODS a podnikatel Jan Tesař. Piráti chtějí hejtmanku, jedničkou zvolili projektovou manažerku z Telče Hanu Hajnovou. Komunisté si vybrali Pavla Hodáče, podnikatele z Pelhřimova.


Fakta - Už známí lídři: 
ČSSD - Jiří Běhounek
ANO - Martin Kukla
KDU-ČSL - Vít Kaňkovský
KSČM - Pavel Hodáč
Moravské zemské hnutí - Petr Chňoupek
ODS, Starostové pro občany - Vítězslav Schrek
Piráti - Hana Hajnová
Pro TOP Vysočinu (koalice Klubu angažovaných nestraníků, Koruny České a TOP 09) - Zdeněk Dvořák
Starostové pro Vysočinu (STAN, SNK ED)  - Lukáš Vlček
SPD - Karel Fink
Trikolóra - Jan Tesař
 

Zdroj: MF Dnes - Vysočina | 22.7.2020 | Strana: 13 | Autor: Jiří Bárta