search

Nový hejtman a jeho tým

mf-dnes.png

vloženo: 26.10.2020, 09.14

JIHLAVA - Na nové podobě krajské rady se na Vysočině domluvilo všech pět koaličních stran. Z návrhu je už jasné – či pravděpodobné – rozdělení jednotlivých gescí a jejich obsazení konkrétními politiky. Finální podpis koaliční smlouvy je naplánován na pondělí 26. října.

Krajská rada bude mít celkem devět uvolněných členů: hejtmana, čtyři jeho náměstky a čtyři radní. Změnou oproti dřívějšku bude jeden uvolněný zastupitel jako člen rady s hlasem poradním.

Hejtmanem se stane, jak už bylo dříve avizováno, Vítězslav Schrek, lídr koalice ODS a Starostové pro občany (STO). Ta sice skončila v krajských volbách třetí, získala sedm ze 45 zastupitelských mandátů, ale v následných povolebních vyjednáváních se na spolupráci dohodla s Piráty, KDU-ČSL, ČSSD a s koalicí Starostové pro Vysočinu (STAN a SNK ED).

„Pokud budu zvolen hejtmanem, mám mít na starosti vše, co mi náleží ze zákona, plus navíc ještě činnost Projektové kanceláře Kraje Vysočina,“ upřesnil včera Schrek. Jako další zástupce ODS a STO byl do vedení hejtmanství stranou vybrán Karel Janoušek, jenž by měl mít v gesci vše, co se týče krajského majetku.

První náměstkyní hejtmana pro oblast regionálního rozvoje se podle návrhu stane jednička Pirátů Hana Hajnová. „Radním, který bude mít na starosti resort školství, pak bude Jan Břížďala,“ upřesnila Hajnová.

Pozice náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví zůstala i pro nadcházející čtyřleté volební období opět Vladimíru Novotnému (ČSSD). „Jedná se z velké části o agendu, kterou jsem až doposud vykonával. Dále se budu věnovat ještě analýze a řízení příspěvkových organizací a kontrole hospodaření obcí,“ konstatoval Novotný.
Sociální demokraté jako jediná strana z pětičlenné koalice nemají v čele kraje dva radní, ale pouze jednoho. Disponují ovšem ještě pozicí uvolněného zastupitele. Na tu byl nominován Martin Hyský, dosavadní radní pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.
Hyský by měl mít nyní na starosti nově zřízený výbor. „Tento výbor se bude zabývat mimo jiné problematikou Veřejné dopravy Vysočiny, nakládáním s odpady, projektem vysokorychlostní trati, koordinací a adaptací kraje na změnu klimatu – tedy hospodařením s vodou či problematikou kůrovce. Spadá sem například také projekt Zdravý Kraj Vysočina nebo místní Agenda 21,“ vyjmenoval Novotný s tím, že se jedná o témata, jež jsou pro Vysočinu velmi důležitá.

Lídr lidovců radním být nechtěl
Lidovci vyslali do krajské rady Miroslava Houšku, který v ní bude KDU-ČSL zastupovat jako náměstek pro oblast ekonomiky, dopravy a silničního hospodářství. Pozici radního pro sociální politiku má zastávat Jan Tourek. Lídr Vít Kaňkovský na post radního neaspiroval.
„Máme širší portfolio velmi schopných lidí a také nejsme stranou jednoho muže, takže jsme se nakonec dohodli takto. Chci se dál věnovat zdravotnictví, které je mým oborem. I proto bych tedy rád usiloval o pozici předsedy zdravotní komise a podílel se na koncepci krajského zdravotnictví a řešení problémů, co nyní ve zdravotnictví jsou,“ vyjádřil se Kaňkovský.

Za Starosty pro Vysočinu byl do rady navržen pacovský starosta Lukáš Vlček, jenž má působit jako náměstek pro zemědělství a životní prostředí. Ten uvedl, že dvě uvolněné funkce – pozici starosty i krajského radního – zastávat nemíní. Dokud se však neuskuteční ustavující zastupitelstvo a nebude tím definitivně rozhodnuto, nemíní o svém dalším postupu blíže hovořit. Oblast cestovního ruchu a kultury by měl za STAN mít v rukou Roman Fabeš, stávající starosta Telče.

Koaliční smlouvu mají zástupci všech uskupení podepsat v pondělí odpoledne v Jihlavě. „Kvůli epidemiologickým opatřením to však bude takové trochu vojenské cvičení. K podpisu budeme přistupovat po pěti minutách vždy po jednom, v místnosti mohou být pohromadě maximálně dva lidé,“ přiblížil plánovaný akt Schrek.

Ještě se musí počkat na soud
Z povolebního vyjednávání nakonec vypadlo vítězné hnutí ANO, které získalo v krajských volbách celkem deset mandátů. V opozici také skončili komunisté, kteří jako sedmá strana v pořadí pronikli do zastupitelstva kraje se třemi mandáty.
S počtem křesel, jež jednotlivé strany nakonec obsadí, ale může ještě zahýbat koalice Pro TOP Vysočinu, kterou tvoří TOP 09, Klub angažovaných nestraníků a Koruna Česká. Uskupení podalo k soudu stížnost na průběh voleb a nyní očekává, jaké stanovisko soud k rozporu zaujme. Tímto se ale také odkládá termín ustavující schůze zastupitelstva, která se původně měla uskutečnit 29. října. V případě, že bude jejich stížnost úspěšná, by sdružení „sebralo“ po jednom mandátu KSČM a STAN.

Kdo bude v krajské radě a čemu se bude věnovat
Hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO) Od roku 2004 je v ODS, od roku 2006 členem jihlavského zastupitelstva. Od září 2014 ředitel domova pro seniory ve Velkém Meziříčí. 1. náměstkyně (oblast regionálního rozvoje) Hana Hajnová (Piráti) Projektová manažerka a konzultantka. Zastupitelka Telče za Společně pro Telč – Piráti a Zelení. 2. náměstek (oblast zdravotnictví) Vladimír Novotný (ČSSD) Uplynulé čtyři roky náměstek hejtmana pro zdravotnictví, předtím měl dvě volební období na starosti finance. Pracoval i jako zástupce ředitele VZP na Vysočině.

Náměstci
– oblast ekonomiky, dopravy a silničního hospodářství: Miroslav Houška (KDU-ČSL) Od roku 2004 krajský zastupitel, z toho 3 roky byl uvolněný radní pro finance a majetek. Vedoucí ekonomického útvaru Správy městských lesů Jihlava. – oblast zemědělství a životního prostředí: Lukáš Vlček (STAN) Starosta Pacova, krajský zastupitel, člen republikového předsednictva STAN.

Radní
– oblast majetku: Karel Janoušek (ODS a STO) Starosta Police, předseda STO. – oblast školství: Jan Břížďala (Piráti) Středoškolský učitel, 1. místopředseda KS Pirátů. – oblast sociální politiky: Jan Tourek (KDU-ČSL) Starosta Světlé nad Sázavou. – oblast cestovního ruchu a kultury: Roman Fabeš (STAN) Starosta Telče. – uvolněný zastupitel; výbor veřejné dopravy, nakladání s odpady: Martin Hyský (ČSSD) Dosavadní krajský radní pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.

Zdroj: MF dnes | 24.10.2020 | Rubrika: Vysočina | Autor: Jana Nedělková s přispěním Tomáše Blažka