search

Nový krajský projekt má na Vysočině pomoci nevyléčitelně nemocným

jihlavske-listy-napsali-o-nas-320x180.jpg

vloženo: 10.9.2019, 07.45

Lidovci kritizují přístup vedení kraje k sociálním službám. Požadují, aby je kraj téměř 60 miliony korun urychleně dofinancoval.

 

Česká populace nezadržitelně stárne. Ubývá dětí a prodlužuje se průměrná doba života. Na to reaguje stát, který připravuje projekt propojení sociálních a zdravotních služeb. Než jej zavede celorepublikově, vyzkouší ho nejprve na Vysočině. V podstatě se jedná také o lepší propojení nemocniční a domácí péče.
„Problém zdravotně sociálního pomezí se týká v podstatě každého člověka, který se ocitne na konci svého života. Týká se to až 70 % umírajících,“ upozornil novináře na tiskové konferenci Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.
Na Vysočině začnou nejprve sbírat informace o pacientech a poskytovatelích zdravotní a sociální péče. Konkrétní výsledky by mohli mít na stole až za několik let.
„Do pěti let bychom snad mohli mít data na stole a všechno domluvené,“ odhadl vysočinský hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD). Podle kraje v rámci projektu by nemělo docházet k tomu, aby byl pacient v posledním roce svého života například až sedmkrát hospitalizován na nevyléčitelnou chorobu aniž by mu byla nabídnuta služba mobilní hospicové péče.
„My bychom měli velkou ambici, aby se už vědělo, jaké má hospitalizovaný zázemí a jakým způsobem se s ním naloží, kam bude poté, až skončí léčba, umístěn,“ přiblížil hejtman.
Vláda si slibuje od nového projektu odbourání dlouhodobých a nákladných pobytů na LDN a jiných odděleních. Jak propojení péče chtějí dosáhnout v praxi?
Například za pomoci různých dotazníků nebo sociálně-zdravotních týmů, které by v budoucnu mohly být ve všech krajských nemocnicích. Takovéto týmy by byly složené z lékařů, sociálních pracovníků a klinických psychologů.

Lidovci: Kraj hazarduje se sociálními službami

Zatímco stát začne na Vysočině testovat propojení zdravotních a sociálních služeb, lidovci tvrdí, že kraj sociální služby podfinancovává. Poslanec a vysočinský zastupitel Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) kvůli tomu napsal vedení kraje otevřený dopis.
V dopise žádá radu kraje, aby do zářijového zastupitelstva připravila materiál k dofinancování sociálních služeb v kraji částkou 57 milionů korun.
„To je minimální částka, která poskytovatelům pro letošek chybí po dodatečné dotaci státu ve výši 53 miliónů Kč,“ uvádí v dopise Kaňkovský.
Podle Kaňkovského chtěla rada kraje diskutovat o eventuálním dofinancování sociálních služeb až v listopadu. „Nejde zde jen o finanční rizika, ale ohrožením je i fakt, že řada nestátních poskytovatelů sociálních služeb nebyla letos schopna navýšit mzdy pracovníků na vládou nastavenou mez,“ upozornil Kaňkovský.
Doplnil, že kvůli nenavýšení platů mohou ze sociálních služeb odejít další zdravotně-sociální pracovníci a hrozí tak omezení služeb. Kaňkovský tvrdí, že kraj situaci v sociálních službách, kterou označil za krizovou, dále vyhrocuje.
„Vedení kraje se tváří, jako kdyby to muselo dát ze své peněženky. Přitom kraji se dnes ekonomicky daří, peníze na to jsou,“ dodal krajský zastupitel a poslanec.

Zdroj: Jihlavské listy | 10.9.2019 | Autor: Pavel Bajer