search

Ohrožujete data pacientů, kritizují poslanci ministra

tyden-cz.png

vloženo: 20.5.2019, 09.08

Už od června měli mít lékaři a lékárníci přístup k seznamu léků, které pacienti užívají. Přijetí plánu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) se ale komplikuje v Poslanecké sněmovně. Podle opozice se mohou důvěrná data dostat do rukou hackerů. 

Sdílený lékový záznam, který je součástí novely zákona o léčivech, má podle Ministerstva zdravotnictví ČR výrazně prospět pacientům a harmonizovat postup jednotlivých lékařů. Doktoři totiž budou mít přístup k výčtu všech užívaných léků, budou moci kontrolovat nežádoucí účinky a kombinace medikamentů. Navíc se ušetří peníze zdravotního systému díky zamezení duplicitám v předpisování. Problém ale vzbuzuje předpokládaný automatický souhlas pacientů s tím, že se stanou součástí internetové databáze. Opozice již předložila pozměňovací návrh. Ten se chystá podpořit i KSČM, jež vládu toleruje. 

Výjimka pro nemocné AIDS? 

Poslanci i odborníci na kyberbezpečnost upozorňují na riziko, že se do sdíleného lékového záznamu budou moci dostat i nepovolané osoby a důvěrné informace zneužijí. Pacientům by sice předloha dala právo zakázat lékařům vstup do databáze, poslanci ODS a Piráti ale požadují opačný postup, tedy aby si lékaři nebo lékárníci museli vyžádat aktivní souhlas pacienta. Pozměňovací návrh podal i Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), jenž tuto variantu navrhuje alespoň u specifických onemocnění. „Jde o ta spojená s vysokým stupněm společenské stigmatizace. Typicky například AIDS nebo některé psychiatrické nemoci,“ uvedl. 
Změnám se ale ministr brání. Změkčováním podle něho zákon ztratí značnou část zamýšleného účelu. Ve třetím čtení by ale norma v jím předložené podobě mohla narazit. „V obecné rovině novelu podporujeme. Vnímáme ale obavy občanů. Proto vážně uvažujeme, že některé pozměňovací návrhy podpoříme, konkrétně například ten pana poslance Kaňkovského,“ uvedla Soňa Marková, stínová ministryně za KSČM. Platí přitom, že bez komunistů ministr Vojtěch něco prosadí jen stěží, koaliční vláda ANO a ČSSD je menšinová. Pravicová opozice navíc už oznámila, že se pokusí zákon upravit v Senátu, kde má většinu. Původně plánovaný termín platnosti od června 2019 je tak již vyloučen. 

Filip: Vláda nás podrazila 

Velkou kritiku ministr sklidil i za novelu zákona, podle níž již pojišťovny nebudou přispívat na zdravotní pomůcky – brýlové obruby, brýlová skla, hole a paruky. Ačkoli šlo v některých případech o příspěvky spíše symbolické, zejména pro sociálně slabé měly efekt. Poslanci si změny všimli až po schválení předlohy. „Nebudeme se na nic vymlouvat. Tohle nám prostě uteklo. Nakonec to podpořily všechny strany, ale bohužel omylem. Zákon budeme chtít znovu otevřít,“ sypala si popel na hlavu Věra Adámková (ANO), předsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví. Rozladění neskrývali ani komunisté. „Je to podraz. V toleranční smlouvě je jasně napsáno, že vláda nebude činit nic, co by zvyšovalo spoluúčast pacientů,“ řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. „Je ovšem potřeba zároveň uklidnit veřejnost, že peníze si pojišťovny nenechají, ale naopak je budou vyplácet za jiné položky v rámci zdravotnictví. Nicméně je podle nás načase otevřít otázku zavedení určité sociální klauzule, podle níž by malé příspěvky nebyly vypláceny plošně, ale propláceli bychom celé zdravotní pomůcky střední třídě a sociálně slabým,“ podotkla expertka KSČM Marková. 
Ministr Vojtěch nic měnit nechce. „Pacientům přinese nový systém množství pozitivních změn. Budou mít plně hrazeno širší spektrum zdravotnických prostředků. V některých skupinách poklesne spoluúčast pojištěnců, v jiných se zase navyšuje počet pomůcek, na něž mají nárok,“ uvedl. 

Zdroj: Týden | 20.5.2019 | Autor: Vladimír Barák