search

Poslanci jednali o zdravotnictví

ct24.png

vloženo: 24.10.2019, 10.37

Petra TUHÁČKOVÁ, moderátorka
--------------------
Vláda by měla přijmout opatření ke stabilizaci příjmů veřejného zdravotního pojištění. Sněmovna k tomu vyzvala kabinet po debatě v situaci ve zdravotnictví, kterou iniciovala KSČM. Její poslanci taky uspěli s požadavkem na transparentní rozdělení šesti miliard korun od pojišťoven v příštím roce. Částka má jít hlavně do malých nemocnic, na domácí péči a taky na personál.

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
--------------------
Ale to, co, na co poukazovali, že samozřejmě máme určité problémy v organizaci péče, že máme problém samozřejmě v některých regionech z hlediska personálního zabezpečení, to pravda je a my řešíme, ale to je skutečně o nějakých systémových změnách a o tom, abychom to neříkali pouze tady na plénu, ale abychom se ke stolu a hledali nějaké skutečně řešení.

Hana Aulická JÍROVCOVÁ, členka výboru pro zdravotnictví PS /KSČM/
--------------------
My už jsme začali vlastně minule, kdy jsme dávali ty otázky, já jsem ještě kolegům dneska rozdávala znova, kde jsme se snažili zachytit tu veškerou problematiku v celé té oblasti. /nesrozumitelné/ jen ten personální stav, ale i to samotné financování, anebo i třeba lékovou problematiku, takže jsem ráda, že i toto usnesení tak, aby pan ministr odborně vlastně, odpověděl na ty naše otázky a další věci i kolem vyjednaných částek na rok 2020. A jsem přesvědčená, že i vlastně ten projev Poslanecké sněmovny trošku panu ministrovi dal najevo, že ta situace opravdu není tak bez nějakých závažných problémů, jak tvrdí sám pan ministr.

Vít KAŇKOVSKÝ, místopředseda výboru pro zdravotnictví PS /KDU-ČSL/
--------------------
Já jsem směřoval návrh usnesení ke třem oblastem, jednak k tomu, aby ministerstvo předložilo věcný návrh zákona o veřejném zdravotním pojištění, protože ten stávající zákon z roku 97 je obsolentní, je zastaralý a už nevyhovuje současným podmínkám. A dále jsem to směřoval na posílení role školitelů v nemocnicích, protože s tím jsou velké problémy a školitelé jsou dneska špatně ohodnoceni, máme problém se školním, jak mladých lékařů, tak mladých sestřiček. A ta třetí oblast se týkala programu DRG restart, to znamená toho programu, který by měl narovnat sazby plateb v jednotlivých nemocnicích. Bohužel neprošel ani jeden z těchto návrhů. Hodně mě to překvapuje u toho věcného návrhu zákona o veřejném zdravotním pojištění, protože to je skutečně velmi potřebný zákon a jestliže jsme v polovině volebního období a vláda v tuto chvíli nemá vlastně žádnou vizi, jak dál s financováním, s dlouhodobým financováním zdravotní péče, tak mě to překvapuje.

Bohuslav SVOBODA, místopředseda výboru pro zdravotnictví PS /ODS/
--------------------
Debata byla taková jako už po řadu let, to znamená, aniž bychom vyřešili problematiku zdravotnictví, aniž by jsme si řekli, jaká další koncepce, tak jsme do zdravotnicí přihodili peníze, bohužel ještě ke všemu z rezerv zdravotní pojišťovny. Více prostředků se dá těm malým nemocnicím, které jsou v problémech a neúspěšné. A že by byla nějaká diferenciace peněz za to, že ta nemocnice dělá skvělou péči a je výborná, o tom ani slovo.

Zdroj: ČT 24 | 23.10.2019 | Rubrika/Pořad: 06:00 Zprávy