search

Poslanci navrhují změny v rozpočtu za 165 miliard. Podívejte se na konkrétní návrhy

hn-ihned-logo.png

vloženo: 1.7.2020, 10.08

Návrh na zvýšení letošního schodku státního rozpočtu až na 500 miliard korun míří po úterním projednání ve sněmovně k závěrečnému schvalování. Poslanci by o něm měli hlasovat příští týden ve středu. V úterním druhém čtení navrhli změny za více než 165 miliard korun. K předloze se sešly tři desítky návrhů úprav včetně doprovodných usnesení, která nemají za cíl přesouvat peníze.

Rozpočtový výbor už dříve podpořil návrh premiéra Andreje Babiše (ANO), který snižuje vládní rozpočtovou rezervu o 100 miliard korun a peníze přesouvá přímo do vybraných kapitol.

Vláda už kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru musela schodek zvyšovat. Původně měl být 40 miliard, posléze ho sněmovna zvýšila na 200 miliard a poté na 300 miliard. Nejvyšší deficit měl dosud rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

Návrhy poslanců ke změnám v rozpočtu:

Václav Votava z ČSSD navrhuje převést 460 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy Správě státních hmotných rezerv na obnovu zásob a vybavení. Dále prosazuje přesun 1,5 miliardy korun z vládní rozpočtové rezervy ministerstvu školství na posílení vzdělávání na dálku.

Marian Jurečka z KDU-ČSL prosazuje přesun osmi miliard korun z vládní rozpočtové rezervy na zvýšení důchodů ženám o 500 korun za každé vychované dítě. Jeho spolustraník Vít Kaňkovský by přesunul 1,5 miliardy korun z rezervy na sociální služby a Jan Bartošek by přesunul 5 miliard korun z rezervy Státnímu fondu podpory investic.

Věra Kovářová za STAN chce převést 5,35 miliardy korun z vládní rozpočtové rezervy krajům k dorovnání výpadku daňových příjmů. Dalších 800 milionů korun z rezervy by Kovářová přesunula na obnovu kulturních památek a opravy místních silnic. Miliardu korun z rozpočtové rezervy Kovářová navrhuje využít na investice Státního fondu dopravní infrastruktury, například na bezbariérové úpravy chodníků a na stezky pro cyklisty.

Mikuláš Ferjenčík z Pirátské strany navrhuje snížení rozpočtové rezervy a tím i rozpočtového schodku o 11, 16  nebo o 25 miliard korun. Jeho spolustraník František Navrkal by rád převedl 100 milionů korun z rezervy na posílení personálních kapacit okresních soudů k urychlení zastavování nezákonných exekucí.

Poslanci za SPD navrhují přesunout 423,6 milionu korun z rozvojové spolupráce ministerstva zahraničí na dávky zdravotně postiženým. Poslanci dále navrhují přesunout peníze vyhrazené pro odvody do EU, inkluzi a neziskové organizace či prostředky na dotace obnovitelných zdrojů. Takto uspořené finance by SPD použila na důchody.

Hana Aulická Jírovcová z KSČM chce použít 200 milionů korun z rozpočtové rezervy na odměny zaměstnanců dětských domovů, 50 milionů na sociální práci v obcích a 1,75 miliardy na odměny zdravotníků. Dalších 300 milionů z rezervy by Jírovcová využila v regionálním školství.

Zdroj: iHNED.cz | 30.6.2020 | Autor: ČTK