search

Poslanci odsouhlasili zdanění církevních náhrad od ledna 2020

jihlavske-listy-napsali-o-nas-320x180.jpg

vloženo: 2.2.2019, 22.41

Poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) považuje odsouhlasení zdanění církevních restitucí v Poslanecké sněmovně za jeden z nejhorších politických faulů vlády po listopadu 1989.

Komunistům se podařilo v Poslanecké sněmovně prosadit zdanění státních náhrad, které dostávají církve za nevydaný majetek v restitucích. Na základě předlohy novely zákona by měl stát začít církevní náhrady danit od ledna 2020.

Na diskusním fóru Šest let církevních restitucí se však právníci shodli, že zdanění církevních náhrad je protiústavní.

Zdanění církevních náhrad bylo jednou z podmínek podpory  ze strany KSČM vládní koalici složené z ANO a ČSSD. Pro zdanění státních náhrad církvím hlasovalo 106 poslanců ze 172 přítomných. Pro zvedli ruce poslanci z řad ANO, ČSSD, KSČM a SPD. Proti bylo 56 poslanců za ODS, Piráty, TOP09, KDU-ČSL a STAN.

Vysočinští poslanci hlasovali podle své stranické příslušnosti. Josef Kott (ANO), Miroslava Němcová (ODS) a Radek Koten (SPD) se hlasování nezúčastnili.

Vysočinský lidovecký poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) hlasoval proti zdanění. Schválení předlohy Sněmovnou považuje za jeden z nejhorších politických faulů vlády po listopadu 1989. Považuje to za pošlapání základních principů právního státu a špatnou zprávu pro fungování demokracie v ČR.

„Vláda podporovaná komunisty a SPD toto rozhodnutí protlačila, aniž by k tomu měla jakýkoliv důkaz o údajném předražení náhrad za nevydaný majetek církvím“, zdůraznil Kaňkovský.

Na rozdíl od Kaňkovského hlasoval pro zdanění církevních náhrad vysočinský hejtman a poslanec Jiří Běhounek (za ČSSD). Nelíbí se mu způsob přijetí původního zákona, rozsah výpočtu rozloh, náhrad a financí, i přístup zejména římskokatolické církve k plnění slibů například o nepodávání žalob. Běhounek si myslí, že by se otázkou zdanění církevních náhrad měl zabývat například Ústavní soud. Podle Běhounka by se tím přenesla diskuze z politické do věcné roviny. 

„Protože tolik protichůdných tvrzení, rozličných čísel a součtů přece nemůže zůstat bez dalšího projednávání a snahy o objasnění,“ dodal Běhounek.

I přes výsledky hlasování nemá vládní koalice zatím vyhráno. Předloha půjde ještě ke schválení do Senátu, v němž mají většinu ODS, STAN a KDU-ČSL. A tak je možné, že se předloha znovu vrátí k projednávání do Poslanecké sněmovny.

Fórum o restitucích: Zdanění je protiústavní!

K problematice církevních náhrad se na začátku prosince uskutečnilo fórum nazvané Šest let církevních restitucí. Na něm se přítomní právníci shodli, že zdanění církevních náhrad je protiústavní.

Na konferenci rovněž zazněl videorozhovor s bývalým ústavním soudcem Stanislavem Balíkem. Podle Balíka jde poslanecký návrh proti obsahu smluv uzavřených mezi církvemi a státem.

„Stát by neměl využívat svého oprávnění vydávat zákony, aby jimi reguloval to, co si není schopen dojednat s druhou smluvní stranou,“ řekl mino jiné ve videorozhovoru Balík.

Jako analogii uvedl obdobný návrh na zrušení daně ze státního příspěvku na stavební spoření u již uzavřených smluv, který v minulosti posuzoval Ústavní soud. „Zavedení této daně shledal jako protiústavní,“ uzavřel Balík.

Církevní náhrady vyplácí stát od roku 2013. Církve by pak měly přestat dostávat peníze od státu na svoji činnost od roku 2030.

 

 

Zdroj: Jihlavské listy | 1.2.2019 | Autor: Pavel Bajer