search

Povinné e-neschopenky od ledna

pravo.png

vloženo: 13.5.2019, 08.08

Poslanci vládní koalice s podporou komunistů včera ve Sněmovně ve třetím čtení prosadili povinné zavedení e-neschopenky od ledna 2020.

Koaliční vláda zavedení elektronické neschopenky spojuje se zrušením karenční doby, které už Sněmovnou prošlo. Pro hlasovalo 92 poslanců. Zavedení nepodpořili TOP 09, ODS, piráti, lidovci a SPD.
„Jsem ráda, že náš návrh prošel. Snažíme se, aby e-neschopenka byla co nejvíce příjemná pro pacienty,“ uvedla po schválení zákona ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Proti zavedení e-neschopenky se postavili opoziční poslanci a nesouhlasí s ním ani řada lékařů, ačkoliv e-neschopenku by všichni chtěli. Systém podle nich není připravený a hrozí, že způsobí chaos v nemocnicích i v ordinacích a ničemu nepomůže.
„Domnívám se, že když přijmeme tuto normu, riskujeme kolaps ve zdravotnictví. Rizika jsou značná,“ prohlásil ve Sněmovně poslanec za KDU-ČSL Vít Kaňkovský.

Neschopnost ČSSD, vzkazuje Stanjura

Výhrady k e-neschopence přednesl i poslanec TOP 09 Vlastimil Válek. Ptal se, zda bude neschopenka pro zaměstnavatele online. Také by si představoval, že bude zaveden přechodný systém, kdy bude souběžně fungovat papírová forma neschopenky.
Zákon nepodpořili ani piráti. „Pozměňovacím návrhem došlo k odložení konsolidace IT systému ministerstva o dva roky. Proto nemůžeme zákon jako celek podpořit,“ zdůvodnil předseda pirátů Jakub Michálek.
Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura sociálním demokratům vzkázal, že mají resort práce a sociálních věcí (MPSV) na starosti již dlouhá léta a nebyli schopni připravit systémovou elektronizaci.
„Je to neschopnost MPSV něco udělat. Máte ten resort skoro šest let. Ohnivě jste se hájili, jaký bude elektronický systém a jak potřebujeme elektronizovat. A toto je výsledek,“ kritizoval Stanjura ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD).
ODS se vedle zrušení e-neschopenky snažila i o zrušení karenční doby, ale žádný z jejích návrhů Sněmovnou neprošel.

Zdroj: Právo | 11.5.2019 | Autor: Renáta Bohuslavová, Novinky.cz