search

Prezident s opozicí podpořili uznávání protilátek

mf-dnes.png

vloženo: 4.8.2021, 09.32

Ministerstvo zdravotnictví je jako doklad bezinfekčnosti nadále odmítá. Zeman se kvůli tomu plánuje sejít s ministrem Vojtěchem

Lidem s laboratorně potvrzenými protilátkami proti covidu, kterým lékaři zatím nedoporučují očkování, svitla naděje, že stát začne jejich potvrzení uznávat jako průkaz bezinfekčnosti. Včera tuto myšlenku podpořila řada politiků. Byl mezi nimi i prezident Miloš Zeman, který se kvůli protilátkám plánuje sejít s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). Chce se u něj přimluvit za jejich uznávání.
Vojtěchův resort zatím protilátky na stejné úrovni jako očkování, prodělání nemoci či negativní testování uznávat odmítá. „Není na tom v tuto chvíli odborný konsensus. Podle odborníků zatím není dostatek studií, které by určily, jaká hodnota protilátek je ještě ochranná, na jak dlouho a kdy se má vyšetření opakovat," vysvětlil včera MF DNES mluvčí resortu Martin Novotný. S tím však nesouhlasí například epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

„Z některých vědeckých prací se už dá odhadnout, jaká hladina by zhruba měla být bezpečná," řekl MF DNES. Pro uznávání protilátek jsou i další odborníci, například imunolog Vojtěch Thon nebo vakcinolog Jiří Beran.

Protilátky jako průkaz bezinfekčnosti zatím v Evropě uznává pouze sousední Rakousko. Kdo má výsledek testu pozitivní, může tři měsíce volně navštěvovat restaurace či společenské akce. Velká Británie nyní chystá masivní testování protilátek u občanů.

Opozice volá po změně

Se Zemanem včera o protilátkách na Pražském hradě jednal předseda SPD Tomio Okamura. „Prezident mi sdělil, že protilátky jako doklad bezinfekčnosti podporuje, ale je třeba stanovit, jaká hladina by měla být uznána," tlumočil Okamura prezidentova slova po setkání. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček následně MF DNES potvrdil, že prezident uznávání protilátek podporuje, musí se na něm však shodnout odborníci z řad epidemiologů.

Uznávání protilátek prosazují také Piráti. Jejich šéf Ivan Bartoš včera současný postup ministerstva zdravotnictví označil za nespravedlivý. „V tuto chvíli jsou lidé se zvýšenou hladinou protilátek nuceni k očkování, které jim však nepřináší plný benefit, z našeho pohledu jde o diskriminaci," uvedl.

Podobně vidí situaci také koalice Spolu. „Jsme přesvědčeni, že vyšetření protilátek na covid-19 u nás chybí. Je to informace, že člověk onemocnění prodělal, ale může se to také týkat osob, které prodělaly bezpříznakové onemocnění, ale přesto mají hladinu protilátek dostatečně vysokou. To znamená, že jsou po určitou dobu, zhruba tři až šest měsíců, chráněni," řekl již dříve iDNES.cz lidovecký poslanec a lékař Vít Kaňkovský.

Jde o diskriminaci, řekl soud

Nejvyšší správní soud na konci června dospěl k závěru, že ministerstvo při rozvolňování diskriminovalo lidi s potvrzenými protilátkami, když umožňovalo vstup do restaurací a na hromadné akce pouze lidem s očkováním, testem nebo potvrzením o prodělané nemoci.
Resort však opatření upravit odmítl a protilátky nadále nechce uznávat. Podle náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové soud pro verdikt neměl dostatek odborných důkazů. Ministerstvo sice vydalo nové opatření, to však dál protilátky na covid nebere v úvahu.

„Jako odborník a imunolog, který se zabývá dlouhá léta imunitou, si myslím, že rozhodně není dostatek důkazů pro to, aby se protilátky mohly používat jako důkaz bezinfekčnosti. Stejně to vidí celá naše klinická skupina," řekla náměstkyně minulý týden MF DNES.
Hladina protilátek, od které by byl člověk proti nákaze imunní, je podle ní u každého individuální. „Imunita proti covidu se nedá měřit pouhou přítomností protilátek. Během času klesají, u někoho rychle a u někoho pomalu," vysvětlila.
 

Zdroj: MF Dnes | Strana 2 | 4.8.2021 | Autor: Jiří Vachtl