search

Přijede vláda. Cesta Zemana se zvažuje

vloženo: 5.4.2018, 16.42

Krajští radní už se domlouvají, za co budou lobbovat na výjezdním zasedání české vlády na Vysočině. Naopak o letošní návštěvě prezidenta Miloše Zemana se zatím ještě nerozhodlo.

VYSOČINA - I když se skoro půl roku po volbách stále přesně neví, jak bude na konci května vypadat česká vláda, jedno se zdá jisté. V pondělí 28. května přijede premiér s ministry na Vysočinu.
„Pojedou na místa, kde se kraj potýká s problémy a kde by vláda mohla pomoci,“ uvedla Barbora Peterová, mluvčí vlády.
Hejtman Jiří Běhounek (nestraník za ČSSD) by chtěl s premiérem a ministry jednat na jejich výjezdním zasedání především o budoucnosti dukovanské elektrárny. Také o boji se suchem, hospodaření s vodou, podpoře venkova či o zemědělství. „Chtěli bychom otevřít i téma silnic druhých a třetích tříd, také dálnice D1 a její rekonstrukce. Rovněž chceme mluvit o sociálních službách a investicích do kultury,“ sdělil hejtman.

Chtějí mluvit o obchvatech

Jeho náměstci z ANO Martin Kukla a Pavel Franěk chtějí projednávat obchvaty Třebíče, Zašovic, Salavic či Dlouhé Brtnice. Také otevřou téma výstavby vysokorychlostní tratě či financování regionálního školství a sportu.
„Jako prioritní vnímám kromě jiného i řešení ochranných pásem na vodní nádrži Švihov na Želivce,“ doplnil Kukla.
A společně s Běhounkem a Fraňkem se shoduje, že při návštěvě vlády po ní budou hlavně chtít, aby se zaměřila na výstavbu pátého bloku dukovanské elektrárny. Poslanec a opoziční krajský zastupitel Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) vítá, když se vláda zajímá o problémy krajů.
„Nejlépe se to dozví, pokud kraj navštíví. Problémem této vlády je, že je vládou v demisi, v tomto ohledu její spanilé jízdy po krajích působí spíše jako permanentní předvolební kampaň hnutí ANO, bohužel za peníze nás všech,“ míní Kaňkovský. Vláda s důvěrou Poslanecké sněmovny by se podle něj měla zajímat kupříkladu o chybějící obchvaty některých měst, třeba Jihlavy a Havlíčkova Brodu. A také o budoucnost dukovanské elektrárny. „Zásadní pro Vysočinu je také nedostatek praktických lékařů či zubařů,“ doplnil poslanec, který je sám lékařem.

Pokračování letních návštěv prezidenta ještě není potvrzeno

Zatímco výjezdní zasedání vlády už svůj termín má, návštěva prezidenta Miloše Zemana nikoliv. „V této věci ještě nepadlo rozhodnutí,“ uvedl Jiří Ovčáček, prezidentův mluvčí.
V minulých letech absolvoval Zeman třídenní návštěvy svého domovského kraje vždy začátkem léta a pak zůstal v Novém Veselí na dovolené.
Letos zatím potvrdil jen květnovou návštěvu Moravskoslezského kraje. O dalších výjezdech do regionů se teprve bude rozhodovat. A přestože se nedávno v některých krajích diskutovalo o financování prezidentských návštěv, na Vysočině se v tomto ohledu nebude nic měnit, pokud Miloš Zeman přijede. „Máme nastavený systém financování a nemyslím, že bychom ho měli měnit,“ vzkázal hejtman Jiří Běhounek. Za pořádání posledních čtyř návštěv hlavy státu hejtmanství zaplatilo 867 tisíc korun. A to za roky 2014 až 2017.
Do pořádání se zapojila i města, která prezident navštívil. „Jejich organizační podíl byl nezanedbatelný,“ podotkla Jitka Svatošová, mluvčí krajského úřadu.
Podle poslance Víta Kaňkovského by se ale návštěvy neměly platit z rozpočtu Vysočiny. „Náklady prezidentských cest by dle mého názoru měla hradit prezidentská kancelář,“ míní Kaňkovský.

Fakta
Kolik kraj stály
prezidentské návštěvy
2014: 188 697 Kč
2015: 242 213 Kč
2016: 244 882 Kč
2017: 191 789 Kč
Zdroj: Krajský úřad

Zdroj: Mladá fronta DNES | 5.4.2018 | Regionální mutace - Rubrika: Vysočina | Strana: 17 | Autor: Radek Laudin