search

Sjednocení náhrady výdělku nezaměstnaným po pracovním úrazu či nemoci z povolání

titul-do-all_47_th.jpg

vloženo: 7.6.2018, 21.44

Zákonodárci se zabývají vládní novelou zákoníku práce, jež sjednocuje náhradu výdělku některým lidem po pracovním úrazu nebo s nemocí z povolání, kteří jsou v evidenci nezaměstnaných. Pokud norma úspěšně projde celým legislativním procesem, už by jim náhrada neklesala s růstem minimální mzdy. Dnes se totiž liší podle toho, u které ze dvou pojišťoven je bývalý pracovníkův zaměstnavatel pojištěný.

„Změnu podporujeme. Není sice úplně košer z hlediska logiky, v každém případě ale odstraňuje nerovné zacházení, které je v současné době a pro které není žádné opodstatnění. Závisí totiž opravdu na tom, jestli se jedná o pojišťovnu A, nebo B,“ uvedl pro Sondy místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek. Konkrétně jde o Českou pojišťovnu a Kooperativu pojišťovnu. „Zatímco Česká pojišťovna započítává jako dosahovaný výdělek aktuální výši minimální mzdy, Kooperativa pojišťovna vychází z výše minimální mzdy platné v době, kdy se poškozený uchazeč stal uchazečem o zaměstnání. Uvedený rozdílný postup při výpočtu náhrady má za následek, že pokud náhradu za ztrátu na výdělku poskytuje Česká pojišťovna, dochází při každém zvýšení minimální mzdy ke snížení poskytované náhrady právě o tu částku zvýšení minimální mzdy, zatímco když náhradu za ztrátu na výdělku poskytuje Kooperativa pojišťovna, ke snížení poskytované náhrady nedochází,“ vysvětlila při projednávání v Poslanecké sněmovně ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jaroslava Němcová (za ANO).

Vládní předloha zpřesňuje poslanecký návrh

Návrh, který měl řešit to samé, předložili již dříve poslanci Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) a Patrik Nacher (ANO).
Podle slov ministryně Němcové stávající vládní předloha výpočet náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti zpřesňuje, jelikož poslanecký návrh podle jejích slov „nebyl komplexní a vykazoval některé dílčí nedostatky“, neboť neupravoval předmětný výpočet obdobné náhrady, která přísluší vojákům z povolání a příslušníkům bezpečnostních sborů. „Proto k němu vláda zaujala negativní stanovisko,“ uvedla ministryně. Vládní návrh podle ní tyto nedostatky odstraňuje.
„Poslanecké novely jsou často brány jako zdržování a něco, co je nepatřičné. Jsem rád, že tou naší jsme s kolegou Nacherem dokázali vládu v dobrém slova smyslu vyburcovat k tomu, aby předložila vládní novelu, která vychází z našeho návrhu. Vláda použila obdobné řešení a náš návrh rozšířila o ozbrojené složky a příslušníky bezpečnostních sborů,“ reagoval Kaňkovský.

Napravit nespravedlnosti

„Je žádoucí, aby úprava nabyla účinnosti co nejdříve. Nerovné postavení má reálný dopad právě nyní, a to mimo jiné například na početnou skupinu horníků,“ uvedla ministryně. Navrhla projednání návrhu v jediném čtení, to ale vetovaly poslanecké kluby ODS a TOP 09. „Poslanecká sněmovna není hlasovací mašina pro žádnou vládu, natož tu, která je v demisi. To je nemyslitelná věc. Vy nemáte žádnou důvěru,“ odůvodnil to poslanec Jan Bauer z ODS. Za to mu vyčinil kolega Josef Hájek z ANO: „Zvedl jste tlak nejenom mně, ale i čtyřem tisícům horníků,“ řekl a dodal, že kvůli vetu budou muset čekat i vojáci a další.
Podle Nachera je vládní návrh kompromisní, u kterého předpokládal, že projde jako příslovečný nůž máslem, a veto pravicových klubů ho zklamalo. O návrhu přesto panuje vcelku konsenzus. Poslanci nakonec výrazně zkrátili lhůtu pro jeho projednání ve výboru - projednal jej výbor pro sociální politiku coby výbor garanční a vyslovil s ním souhlas.
Drobný pozměňovací návrh v rámci druhého čtení předložil Vít Kaňkovský. Podle jeho slov je důležitý v tom, že lidem, kteří byli poškozeni pracovním úrazem a mají už trvalé a většinou poměrně vážné zdravotní postižení, nebude bráněno znovu se zařadit do společnosti i do pracovního života. Jinak by podle něj byli poškozeni ti, kteří mají přiznanou buď chorobu z povolání, anebo jsou po pracovním úrazu, najdou si zaměstnání, čímž vypadnou z evidence uchazečů o zaměstnání, a pak o toto místo přijdou. „Ve chvíli, kdy zaměstnání znovu ztratí, což se stane z různých důvodů, ale nejčastěji v době, kdy se zvyšuje nezaměstnanost, jsou do evidence uchazečů o zaměstnání znovu zařazeni, jenže vyplácená renta se jim krátí z důvodu, že mezitím šli do zaměstnání,“ uvádí Kaňkovský. Jeho pozměňovací návrh byl Poslaneckou sněmovnou přijat, schválena byla celá předloha, která zamířila do Senátu. Podle Kaňkovského existují i další problémy, které novela neřeší, a vyzval ministryni, aby je zmonitorovala a v co nejkratším čase navrhla jejich legislativní řešení.