search

Státní dotace na zaměstnávání postižených lidí se možná zvýší

CTK_logo_MODRA.jpg

vloženo: 11.9.2019, 20.45

Státní příspěvky zaměstnavatelům na plat lidí se zdravotním postižením se možná zvýší. Sněmovna v dnešním úvodním kole podpořila návrh skupiny poslanců ze šesti klubů, aby mohly dosáhnout až 12.800 korun měsíčně místo nynějších 12.000 korun. Důvodem je růst minimální mzdy. Předlohu nyní čeká posouzení v sociálním výboru. Bude na ně mít měsíc místo obvyklých dvou.

Růst příspěvků v diskusi podpořili všichni vystupující včetně ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD). Někteří poslanci se přimlouvali za zavedení automatického valorizačního mechanismu. Lidovec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) navíc poukazoval na plánované další zvýšení minimální mzdy od příštího roku, což by se podle něho mělo v nynější novele odrazit. Maláčová uvedla, že na zvýšení bude možné reagovat pozměňovacím návrhem.
Na příspěvky má nárok zaměstnavatel, který na chráněných pracovních místech zaměstnává víc než polovinu lidí se zdravotním postižením z celkového počtu pracovníků. Zvýšení dotace má nahradit letošní růst minimální mzdy o 1150 korun na 13.350 korun.
Navrhovaný růst příspěvku odráží zvýšené náklady zaměstnavatelů na chráněném trhu práce a měl by odvrátit hrozbu snížení zaměstnanosti lidí se zdravotním postižením, uvedli předkladatelé z klubů ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL a STAN v čele se sociální demokratkou Alenou Gajdůškovou. Reálný dopad na státní rozpočet autoři odhadli na 336 milionů korun ročně.
Příspěvek až 12.000 korun měsíčně mohou zaměstnavatelé dostávat od loňska. Před tím činil nejvýše 9500 korun. V případě zaměstnávání zdravotně znevýhodněných lidí činí příspěvky na plat až 5000 korun a předloha jejich výši nemění.

Zdroj: 11.9.2019 | Zpravodajství ČTK