search

Víc zdravotně postižených dosáhne na příspěvek na kompenzační pomůcky

TK_cervenec_2019.jpg

vloženo: 12.7.2019, 12.00

Na státní dotaci na takzvané zvláštní pomůcky dosáhne širší okruh postižených lidí. Sněmovna to dnes v poslanecké novele schválila. Změnu zákona připravil poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský s Národní radou osob se zdravotním postižením.

Schválená novela nově umožní 3 skupinám zdravotně postižených čerpat příspěvek na potřebné kompenzační pomůcky jako jsou například nájezdové ližiny, roštová rampa či elektrický skútr. Doposud totiž pacienti s těžkým postižením srdce, závažným onemocněním plic či s těžkým postižením cév dolních končetin byli v tomto ohledu diskriminováni. Mnozí z nich pak byli uvězněni ve zdech svého bytu, protože bez kompenzačních pomůcek nebyli schopni pohybu mimo své obydlí.

Jak řekl hlavní z předkladatelů, poslanec Vít Kaňkovský: "Přijetím této novely napravujeme určitou křivdu k nemalé skupině zdravotně postižených, kteří doposud neměli nárok na příspěvek na pro ně potřebné kompenzační pomůcky. Jsem přesvědčen, že dnešním krokem jim ulehčíme jejich nelehký životní úděl a zlepšíme kvalitu jejich života."

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný k tomu dodal:" Splácíme aspoň částečně dluh, který vůči zdravotně handicapovaným v České republice máme. KDU-ČSL bude v tomto úsilí dále pokračovat, protože například v oblasti zaměstnávání zdravotně postižených máme co napravovat."

 

Záznam tiskové konference ZDE

Zdroj: kdu.cz | 12.7.2019 | Tisková zpráva