search

Vít Kaňkovský: Kamenný hospic na Vysočině by měl být součástí uceleného systému!

Profi_ruce_pece_hospic.jpg

vloženo: 14.2.2019, 18.55

Jihlava - Město Havlíčkův Brod odsouhlasilo darování pozemku na stavbu kamenného hospice. Zdá se tedy, že výstavbě kamenného hospice na Vysočině nic nebrání. Jaký je ale postoj největší zdravotní pojišťovny a podpoří výstavbu současné vedení Kraje? Nejen o tom bude odborný seminář, který v Jihlavě pořádá lékař, poslanec a místopředseda Výboru pro zdravotnictví PS PČR Vít Kaňkovský /KDU-ČSL/.

Cílem odborného semináře, který se uskuteční 22.2.2019 v sídle Kraje Vysočina, je podle vyjádření Víta Kaňkovského podpora výstavby kamenného hospice v Kraji Vysočina a odborná diskuse k dalšímu rozvoji a financování hospicové a paliativní péče na Vysočině.

„Na seminář jsem přizval nejen zástupce spolku, kteří usilují o výstavbu kamenného hospice na Vysočině, ale také zástupce vedení Kraje a krajského programu Paliatr Vysočina, Všeobecné zdravotní pojišťovny nebo zkušené odborníky na hospicovou a paliativní péči v Česku,“ uvedl Vít Kaňkovský.

Důvodem, proč je třeba se vážně zabývat otázkou dostupnosti kamenného hospice na Vysočině, je dle Kaňkovského dlouhodobý zájem na straně pacientů a jejich nejbližších. To koneckonců opakovaně potvrdili respondenti řady anket napříč Krajem Vysočina. „Domnívám se, že je nezbytné nabídnout takové zdravotní nebo sociální služby, aby bylo pokryto celé spektrum paliativní a hospicové péče v našem kraji tak, aby si z nich mohl pacient a jeho rodina vybrat. Určitě je třeba pochválit vedení Kraje za dlouhodobou podporu rozvoje terénních paliativních a hospicových služeb, ve kterých hraje náš kraj prim v rámci celé republiky. Bohužel nedostupnost kamenného hospice je naopak slabinou,“ upozornil.

Poslanec Kaňkovský vyjádřil přesvědčení, že se v rámci semináře podaří rozptýlit obavy těch, kteří v případě kamenného hospice hovoří o konkurenci k současným poskytovaným službám v oblasti hospicové a paliativní péče v kraji. „Osobně nevnímám kamenný hospic jako konkurenci domácí hospicové péči nebo paliativním lůžkům v nemocnici, ale jako jejich vhodné a potřebné doplnění,“ poznamenal Kaňkovský a doplnil, že by kamenný hospic měl být součástí uceleného systému od poraden a terénní domácí péče a pečovatelské služby přes mobilní specializované paliativní týmy a domácí hospicovou péči až po paliativní lůžka v nemocnicích. Část semináře bude proto také věnován představení příkladů spolupráce domácích a lůžkových hospiců napříč republikou.  

Kraj Vysočina je jediným krajem v Česku, kde prozatím kamenný hospic chybí.

Zdroj: Tisková zpráva | 14.2.2019