search

Výbor pro zdravotnictví: Piráti podpořili malé lékárny, ODS a TOP09 řetězce, KSČM proti kompenzacím lékárnám

apatykar-cz.png

vloženo: 3.6.2020, 22.45

Na dnešním Výboru pro zdravotnictví se jednalo o parametrech tzv. kompenzační vyhlášky.

Poslanec MUDr. Miloslav Janulík (ANO) tvrdě zkritizoval své kolegy, kteří s počátkem koronavirové krize zavřeli ordinace a nechali pacienty svému osudu. Vyzval Českou lékařskou komoru, aby „cudně nemlčela“, ale tyto lékaře potrestala.

MUDr. Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) se zastal lékáren a požaduje pro ně vyšší kompenzace. Upozornil na to, že lékárníci byli v první linii a částečně si obrat mohly lékárny sice navýšit v březnu, nicméně čísla za duben a květen jasně ukazují drtivé poklesy obratu.

PhDr. Olga Richterová, Ph.D. (Piráti) chce podpořit malé lékárny, ne řetězce. Chce, aby Ministerstvo zdravotnictví zahájilo diskuzi se všemi zdravotními pojišťovnami o navýšení fondu pro podporu malých a jedinečných lékáren, které fungovaly v době pandemie COVID-19 (schváleno jako doprovodné usnesení). Podle Richtrové představuje signální výkon cca 10 % zisku lékáren a navýšení o 1 Kč nic neřeší.

Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. (ODS) naopak odmítl selekci poskytovatelů jakýmikoli dotacemi a preferuje jednotný systém jasných podmínek pro všechny. Jak uvedl, i řetězcové lékárny stály v první linii, potýkaly se s problémy a nevidí proto důvod, aby byly vyňaty.

Prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc., MBA, EBIR (TOP09) upozornil, že v řadě případů byly zavřené supermarkety a obchodní centra, kde lékárny jsou a tak tam lidé nechodili, ačkoli měly lékárny otevřeno. Proto nelze zevšeobecňovat a podle něj situace mohla velmi tvrdě dopadnout nejen na malé lékárny, ale právě i na ty v obchodních centrech. Navíc, struktura vydávaných léčivých přípravků byla dramaticky jiná než v době před krizí. Apeluje tedy na to, aby se zvážily individuální rozdíly v segmentech a neřešilo se to plošně.

Ing. Hana Aulická Jírovcová (KSČM) nesouhlasí s kompenzacemi pro lékárny, jediný problém vidí u lékáren v obchodních centrech, která byla zavřená. Argumentuje frontami před lékárnami a fungováním e-receptů, takže lidé si vyzvedávali léčivé přípravky.

Ing. Petr Pávek (STAN) podpořil návrh Pirátů a chce kompenzovat malé venkovské lékárny.

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. (ČLnK) požaduje odpuštění sociálního pojištění. V této myšlence jej podpořil Mgr. Marek Hampel (GML), který požaduje odpuštění sociálního pojištění na 3 měsíce u lékáren do 50 zaměstnanců. Podle něj lékárny nic jiného nepotřebují, doslova uvedl: „My takovou kompenzaci co navrhuje ministerstvo nepotřebujeme, nechte si ji“.

Zdroj: Apatykář.cz | 3.6.2020 | Rubrika: Krátké zprávy