search

Vysočina přidá peníze na sociální služby, přesto avizují deficit

CTK_logo_MODRA.jpg

vloženo: 10.9.2019, 21.55

Kraj Vysočina dnes rozdělil mezi poskytovatele sociálních služeb 53 milionů korun, které poslalo na pokrytí růstu platů jejich pracovníků ministerstvo práce. Dalších deset milionů na tyto služby dal kraj ze svého rozpočtu. Přesto organizace avizovaly, že jim do konce roku budou na pokrytí všech nákladů peníze chybět. Z jejich žádostí podaných v červenci vyplynulo, že jde o 57 milionů korun, řekl náměstek hejtmana Vysočiny Pavel Franěk (ANO) na jednání krajského zastupitelstva.

"Sociální služby určitě nejsou v Kraji Vysočina ohroženy," uvedl Franěk. Vyčíslením skutečných potřeb sociálních služeb se pode něj bude kraj při jednáních s provozovateli zabývat. "Dofinancování z rozpočtu kraje připravíme na listopadové zastupitelstvo," řekl. O rozdělení výše uvedených peněz organizacím pečujícím mimo jiné o seniory a lidi se zdravotním postižením dnes zastupitelé rozhodli jednohlasně.
Vít Kaňkovský, poslanec a krajský zastupitel za opoziční KDU-ČSL v debatě předcházející hlasování vyzval k tomu, aby kraj kvůli avizovanému deficitu přidal na sociální služby další peníze hned. Řada organizací, které nezřizuje kraj, podle něj kvůli nejistotě nenašla odvahu zvýšit mzdy a jsou tak vzhledem k nedostatku pracovníků v tomto oboru v nevýhodě.
"Musím konstatovat, že naše data a čísla nehovoří o tom, že ta situace je tak kritická," odpověděl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD). Řekl, že kraj nechce nechat poskytovatele sociálních služeb "ve štychu", podle něj je ale potřeba dát čas krajskému odboru sociálních věcí, aby jejich aktuální situaci prověřil.
Na zajištění sociálních služeb na území Vysočiny je podle tiskové zprávy kraje letos připraveno 994 milionů korun, o sto milionů víc než vloni. Ministerstvo práce a sociálních věcí dá Vysočině 854,6 milionu, zbývající peníze má v rozpočtu kraj.

Zdroj: ČTK | 10.9.2019 | Autor: Věra Stejskalová