search

Za domácí péči chtějí sestry od pojišťoven víc peněz

logo_HN.jpg

vloženo: 29.8.2019, 08.20

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se loni chlubil, že se na proplácení práce dohodli s pojišťovnami všichni zdravotníci bez rozdílu. Letos úspěšné skóre neudržel. Jedním z oborů, který pro příští rok žádá více peněz, než mu pojišťovny plánují dát, je domácí péče.

Změny ve vyhlášce, která určuje, kolik zdravotníci dostanou za jednotlivé úkony, požaduje například Charita ČR. Ta zajišťuje zhruba třetinu domácí péče v zemi, ročně své sestry posílá za 37 tisíci klientů. „Ve vyhlášce jsou nastaveny parametry, které by nás zatáhly do ještě většího finančního propadu,“ tvrdí Ludmila Kučerová, která má v Charitě ČR na starost koordinaci zdravotních služeb.
Domácí péči předepisuje lékař a vykonávají ji sestry, které většinou pracují pro agentury nebo neziskové organizace. Péči využívají především pacienti, kteří nepotřebují ležet v nemocnici, ale bez pomoci sester se neobejdou. Může jít například o seniory nebo o lidi po operaci či úrazu, kteří potřebují rehabilitovat nebo ošetřit rány. Z vlastní kapsy za péči platit nemusí.
Pracovníci domácí péče jsou už rok ve stávkové pohotovosti, podle Kučerové obor kolabuje. Sestry odcházejí jinam, mnohdy úplně mimo zdravotnictví. Kučerová upozorňuje, že dnes si přijdou nejvýš na 25 tisíc korun hrubého.
Předsedkyně Asociace domácí péče Ludmila Kondelíková připomíná, že v nemocnicích si sestry vydělají výrazně víc. Mají vyšší základní plat a navíc přesčasy. Zástupci domácí péče proto po pojišťovnách a ministerstvu žádali pro příští rok navýšení úhrad o 47 procent.
„Plat by tak mohl narůst alespoň na 35 tisíc superhrubé mzdy. Jednání však dohodou neskončila, i když by náš poslední návrh umožnil rozložit navýšení do dvou let,“ říká Kondelíková.
Ministr Vojtěch ale namítá, že domácí péče patří k oborům, v nichž úhrady rostou nejrychleji. „V letošním roce dostala 200 milionů korun navíc a pro příští rok pojišťovny navrhly nárůst o 340 milionů,“ uvedl s tím, že Charita ČR není ochotná se dohodnout. Celkem by v příštím roce mělo do oboru jít 2,5 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2013 jde podle ministerstva téměř o 62procentní nárůst.
Charitě ale nárůst nepřijde dostatečný a požádala o pomoc veřejnost. Pod petici za vyšší úhrady sesbírala 36 261 podpisů. Odnesla je do Poslanecké sněmovny a teď čeká, až petiční výbor rozhodne, kdy k petici proběhne veřejné slyšení.
Podporu už Charitě ČR vyslovili opoziční lidovci, kteří se podíleli i na sběru podpisů. Podle lidoveckého poslance Víta Kaňkovského je domácí péče pro seniory a nemocné mnohem lepší než ta v nemocnicích a léčebnách. „Nehledě na to, že je i levnější pro stát,“ říká poslanec.
Vojtěch ale považuje petici za nátlakovou akci, která není k veřejnosti upřímná. „Slouží jako nástroj, jak si nestandardně, mimo zákonný proces dohodovacího řízení, vylobbovat další peníze navíc,“ říká ministr.

Zdroj: ihned.cz | 29.8.2019 | Autor: Markéta Šrajbrová