search

Žena řeší početí, neplodný přitom často bývá muž

logo_HN.jpg

vloženo: 15.3.2019, 09.11

Příroda to zařídila nespravedlivě. Ačkoliv za neplodnost páru je ve 40 procentech případů zodpovědný výhradně muž, nepříjemné a rizikové procedury v rámci umělého oplodnění podstupuje vždycky žena. Dnes se tak běžně stává, že zcela zdravá partnerka neplodného muže užívá vysoké dávky umělých hormonů, aby její tělo vyplavilo dostatek vajíček, jejichž odběr pak podstupuje v narkóze. A pokud se embryo neuchytí, opakuje se celý proces znovu a znovu, což může dále zvyšovat riziko následků typu karcinomu prsu.

Některé ženy dokonce z lásky ke svému neplodnému partnerovi přišly samy o svou původní plodnost. Asistovaná reprodukce totiž zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství, při kterém je v některých případech potřeba ženě odstranit vejcovod. Tím se její šance na přirozené otěhotnění – třeba s jiným, plodným partnerem – snižují.

Podle odborníků na léčbu mužské neplodnosti přitom mnohé ženy podstupují náročnou a tělo zatěžující hormonální stimulaci zcela zbytečně. „Některá IVF centra zcela mylně informují o tom, že párům nic jiného než asistovaná reprodukce nezbývá, ačkoliv by jim mohla pomoci léčba neplodnosti muže,“ říká Vladimír Kubíček, předseda České andrologické společnosti a lékař specializující se na neplodnost mužů.

Špatný spermiogram je podle něj častokrát automatickou vstupenkou do centra asistované reprodukce. „A to přesto, že by problémy některých neplodných párů mohla vyřešit například operace žil v mužských pohlavních orgánech,“ upozorňuje lékař. Tento zákrok podstupují muži, kteří trpí takzvanou varikokélou. Jde o žilní problém, kdy ve varleti dochází k městnání krve, která způsobuje sníženou kvalitu tvorby spermií.

Tato porucha se přitom skrývá za neplodností každého pátého muže, který má problémy s plodností. „Zhruba u 20 procent všech mužů, kteří se svou partnerkou přicházejí kvůli neplodnosti, se najde varikokéla. Včasné stanovení diagnózy je rozhodující pro dosažení úspěchu,“ upozorňuje americký urolog Jonathan D. Schiff. Operace sice nepomůže úplně všem mužům, ale šanci na obnovení přirozené plodnosti mají celkem slušnou. „Odborná literatura dokládá, že až 40 procent mužů je po této operaci schopno do roka počít přirozeným způsobem dítě. Do dvou let po terapii je to až 75 procent mužů,“ uvádí doktor Kubíček.

„Podle našeho soudu není léčba neplodnosti muže v ČR nijak zásadně opomíjena,“ oponuje profesor Marek Babjuk, předseda České urologické společnosti. „Centra asistované reprodukce obvykle s andrology spolupracují a konzervativní či chirurgická léčba neplodnosti muže je vedena současně s léčbou ženy či celého páru.“

Urologové ve světě nicméně apelují na to, aby se lékaři mnohem více zaměřili na obnovu přirozené plodnosti mužů. Například americký lékař Joseph Parekattil z floridské univerzity upozorňuje na to, že většina příčin mužské neplodnosti je léčitelná. „Asistovaná reprodukce je rozvíjející se obor, pro pacienty je však zatěžující. Cílem lékaře by nemělo být pouze získat spermie na umělé oplodnění. Specialista na mužskou neplodnost by měl zlepšit schopnost muže mít děti, a umožnit tak páru otěhotnění s využitím méně zatěžujících postupů,“ upozorňuje Parekattil.

Větší pozornost léčbě mužské neplodnosti by rádi věnovali i čeští politici. Například lidovecký poslanec Vít Kaňkovský by chtěl v tomto smyslu zpřísnit podmínky, za kterých je možné umělé oplodnění hradit. Páry by podle něj měly mít nárok na proplacení umělého oplodnění až poté, co projdou neúspěšným pokusem o léčbu neplodnosti.

Výhrady má také pirátská poslankyně Olga Richterová: „V ČR na rozdíl od jiných zemí chybí při problémech s početím adekvátní diagnostika. Rizikem je i nárůst nákladů na umělé oplodnění z veřejného zdravotního pojištění.“ Do asistované reprodukce a s ním spojených výkonů jdou přitom z veřejných peněz nemalé částky. V předloňském roce poslaly zdravotní pojišťovny IVF centrům zhruba 400 milionů.

Zdroj: Hospodářské noviny | 15.3.2019 | Rubrika: Události | Strana: 5 | Autor: Iva Bezděková