Na Pelhřimovsku, nejen o zdravotnictví a sociální oblasti
vloženo: 3.9.2019, 13.11
Poslanecký den Víta Kaňkovského 30. srpna měl těžiště spíš na periferii okresu Pelhřimov. Témata ale rozhodně okrajová nebyla, přestože se tentokrát netýkala jen jeho klíčových odborností, tedy zdravotnictví a sociální oblasti. Poslance provázel krajský zastupitel Miroslav Houška.
Začátek cesty patřil soukromé Nemocnici Počátky, která dnes funguje jako geriatrické centrum. Jeho ředitelka Marie Hrnčířová jako hlavní problém vidí nedostatek sester i lékařů a rostoucí byrokracii. „Veřejnost navíc žije výrokem ministra, že sestry dostaly přidáno 5000 korun, ale realita je mnohem níž. Další problém je, že celospolečensky se pomáhající profese, zvlášť pokud jde o práci se seniory či postiženými, dostávají na konec společenského žebříčku,“ potvrdil poslanec Kaňkovský, který s jednatelem zařízení Jiřím Kortou také diskutoval zákon o léčivech.
Další zastávkou byl Pivovar Kamenice, jehož prostorami poslance provedl jednatel Milan Houška. Ten chátrající objekt za nemalé peníze, se zapojením místních firem a bez jakýchkoli dotací opravil a loni otevřel. Dnes pivovar vaří až devět druhů piv, mj. expanduje i do zemí jako Dánsko nebo Itálie a spolupracuje s Výzkumným ústavem zemědělským v Praze-Tróji na výrobě „léčivého“ piva. V restauraci se pak Vít Kaňkovský setkal s členy a příznivci zejména z Černovicka.
Následoval přejezd do Hořepníka, kde už na poslance Kaňskovského a krajského zastupitele Houšku čekal dlouholetý starosta obce Vladimír Kotýnek. Starosti mu mj. dělá útlum zdravotnických služeb, provozní náklady ZŠ, kůrovec, nevyjasněné majetkové věci kolem kanalizace a nadbytečná administrativa ve stavebním zákoně. „Šestimetrová ulička se v územním plánu řeší dva roky, stojí nás 200 tisíc korun a brzdí výstavbu nových domů. Uvítal bych ve stavebním zákoně větší volnost a návrat k urbanistickým studiím, které dřív obcím stačily,“ podotkl starosta Kotýnek.
Předposledním bodem dne bylo setkání v kanceláři předsedy VOD Jetřichovec Josefa Blažka, který je i předsedou okresní Agrární komory. Zemědělci jako hlavní úkol vidí narovnání dotací mezi zeměmi EU a brání se zastropování dotace pro větší podniky, které podle Josefa Blažka v Česku vyvolá další útlum tolik potřebné živočišné výroby. „Například v Bavorsku mají farmáři několik dotací – regionální, bavorské, národní a EU dotace – a třeba na litr mléka to dělá 3,60 korun. Podobně Poláci, ti sem jezdí načerno kupovat obilí, a to si pak započítají do svých produkčních dotací,“ podotkl Blažek. Hostem setkání byl i jednatel Pacovské lesní Josef Průša. Ten jako klíčová opatření v kůrovcové kalamitě vidí zřízení intervenčního fondu, kterým by stát garantoval výkup dřeva, zrychlení tendrů ve státních lesích, legalizaci přípravků typu Vaztak pro laiky a větší podporu pro menší vlastníky lesů.
Poslanecký den Vít Kaňkovský a Miroslav Houška zakončili v Domově blahoslavené Bronislavy v Humpolci. S jeho ředitelem Janem Výborným konzultovali situaci, kdy Kraj Vysočina hodlá ve městě stavět další domov pro seniory. Ředitel domova také poslance poprosil, aby podpořil navýšení úhrad ve vyhlášce.