search

Dvouleté čekání na azyl. Pouze osm žadatelů uspělo

vloženo: 1.3.2018, 13.25

Skupina čínských křesťanů podala žádosti o azyl v naší zemi v roce 2016 s argumentem, že jsou v zemi kvůli své víře pronásledovaní. V komunistické Číně na církve dohlíží tajná policie a další nelegální odnože křesťanského vyznání čínský systém přímo trestá. Podobnou situaci jsme zažívali v době totality i u nás, proto možná azylanti očekávali, že jejich situaci budou naše úřady lépe chápat.

Po dvou letech – koncem letošního února -  ministerstvo vnitra poskytlo azyl osmičce čínských obyvatel – dvěma mužům a šesti ženám. Dalších sedmdesát žádostí ale zamítlo. A důvody zamítnutí? 
Ministr vnitra v demisi uvedl, že “materiály předložené žadateli byly důkladně prověřovány v zemi původu a nebylo zjištěno, že tyto osoby jsou pronásledovány státními orgány ve své vlasti.“ 

Určitě je na jedné straně důležitá opatrnost ministerstva, když se začalo ozývat, že někteří žadatelé o azyl jsou možná čínskými agenty. Prověřování se věnovaly i české tajné služby. To shledávám zcela v pořádku. Nicméně, bylo nutné prověřování jejich případů v Číně? Není za touto opatrností spíše oteplování diplomatických vztahů mezi Prahou a Pekingem, nebo obava, že případné vstřícné gesto proti utečencům může oficiální čínská místa rozhněvat?

Dále se v zamítavém rozhodnutí ministerstvo vnitra žadatelům např. "vyčítá", že přicestovali legálně a společně jako větší skupina, nebo že si našli práci v ČR a že tak mají spíše ekonomické zájmy. 

Já naopak vidím jako pozitivum, že tito žadatelé nechtějí být závislí jen na naší sociální pomoci, učí se česky, pracují, jsou plnohodnotnými členy českých křesťanských komunit. Snaží se. Integrují se.

Jedná se o velmi citlivý případ, a proto KDU-ČSL bude chtít od ministra vnitra v demisi podrobné vysvětlení celého případu neudělení azylu. 

 

Vít Kaňkovský
poslanec PS PČR

 

Foto: Reuters l Čínští křesťané (ilustrační foto).