search

E-neschopenka není dostatečně připravena! Doufám proto, že Senát prosadí odklad

neschopenka.JPG

vloženo: 13.5.2019, 08.18

KDU-ČSL jednoznačně podporuje zavedení elektronické neschopenky, nicméně jsme 10.5.2019 odmítli podpořit v závěrečném hlasování návrh zavedení systému E-neschopenek již od 1. ledna 2020. 

Finálnímu schvalování předcházelo jednání výboru pro zdravotnictví a výboru pro sociální politiku. Na závěr těchto jednání proběhl seminář, který měl poslancům předvést, jak bude systém teoreticky i prakticky fungovat. Seminář ale odhalil, že systém není dostatečně připraven. Ukázal se jednoznačný rozpor mezi tvrzením České správy sociálního zabezpečení a mezi vedením Ministerstva práce a sociálních věcí.

Dalším z důvodů nepodpořit návrh v závěrečném čtení byl také fakt, že neprošly klíčové pozměňovací návrhy, které by přiblížily náběh jednotného informačního systému, pro výplatu dávek a agendu zaměstnanosti, dříve než v roce 2022.Původně měl jednotný informační systém fungovat již od roku 2017, MPSV kvůli zpoždění příprav už dvakrát prodlužovalo o dva roky smlouvu s nynějším dodavatelem, firmou OKSystem. Dvouleté prodloužení vyšlo zhruba na miliardu.

Senátu, kam novela nyní míří k posouzení, proto doporučíme, aby návrh vrátil do Sněmovny a pokusil se zkrátit dobu k náběhu jednotného informačního systému, protože to je klíčová podmínka pro to, aby systém E-neschopenek opravdu fungoval.

 

Vít Kaňkovský
poslanec, místopředseda Výboru pro zdravotnictví PS PČR a člen Výboru pro sociální politiku PS PČR