search

Nemocnicím chybí nejen lékaři, ale i sestry

Depositphotos_26498289_xl-2015.jpg

vloženo: 25.3.2019, 09.46

Dlouho to vypadalo, že personální krize ve zdravotnictví nebude na Vysočině tak složitým problémem jako jinde nebo že se bude týkat „jen“ nedostatku lékařů. Nyní se však ukazuje, že i naše nemocnice už bojují nejen s deficitem lékařů, ale i nelékařského zdravotnického personálu. Chybějí hlavně zdravotní sestry.
 

Ministerstvo zdravotnictví sice s velkou slávou prohlašovalo, že si zdravotní sestry u lůžka od ledna polepší o 7 % na tarifní mzdě a o 5000 Kč na příplatcích, ale skutečnost je jiná. Nemocnice bohužel od zdravotních pojišťoven dostaly mnohem méně peněz, než na platy sester potřebují. A tak vedení nemocnic při sebelepší vůli nemůže navýšit příplatky na maximální mez, kterou by si zdravotní sestry jednoznačně zasloužily. To je ze strany ministerstva pokrytecké a nebezpečné řešení. Jak z toho ven?

Je na vedení krajů, včetně našeho, aby co nejdříve prostřednictvím Asociace krajů vyjednalo navýšení plateb na platy sester. Pokud se to nepodaří, bude vedení kraje v kleštích – buď musí omezit činnost nemocnic, což si snad nikdo z nás neumí představit, nebo musí chybějící peníze nemocnicím dokrýt ze svého – a vězme, že u každé nemocnice půjde o desítky milionů.

MUDr. Vít Kaňkovský
poslanec a zastupitel Kraje Vysočina