search

Potvrzení na tábory jen jednou za 2 roky? Zkontrolujte si datum vystavení potvrzení

vloženo: 30.5.2018, 10.32

Rodiče přihlašují své děti na letní tábory a nejsou si jistí, jak je to v tomto roce s platností zdravotní způsobilosti. 

Povinnost doložení posudku o zdravotní způsobilosti dítěte k účasti na zotavovací akci a škole v přírodě /dětské tábory, lyžařské kurzy apod./ je upravena v § 9 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví. Od 1.11.2017 je platnost posudku o zdravotní způsobilosti dítěte prodloužena na dva roky v případě, že se nezměnil zdravotní stav dítěte. Dvouletá platnost posudku se týká těch posudků, které byly vydány právě po 1.11.2017!

Zároveň je vhodné si při návštěvě praktického lékaře pro děti a dorost ověřit,  že nově vydaný posudek o zdravotní způsobilosti  má skutečně uvedenou platnost na 2 roky /jde o novou legislativní změnu, nelze vyloučit, že někteří praktičtí lékaři pro děti a dorost mají ještě formuláře platné před novelizací zákona č.258/2000 Sb./.

Základní myšlenkou přijaté změny je sjednocení termínu platnosti posudku s periodou pravidelných preventivních/zdravotních prohlídek u praktického lékaře dítěte a ulehčit rodičům tím, že nebudou muset s dítětem absolvovat návštěvu praktického lékaře pro děti a dorost kvůli letnímu táboru či jiné akci každý rok. Je vhodné, aby rodiče dětí získání posudku spojili vždy právě s preventivní prohlídkou a nemuseli tak kvůli posudku/potvrzení na tábory chodit k lékaři zvlášť.

Zároveň je dobré připomenout, že posudek rodiče mohou předkládat opakovaně u zotavovacích akcí /školy v přírodě, lyžařské kurzy či letní tábory apod./ po celou dobu platnosti, proto je důležité si jej uschovat!

 

Vít Kaňkovský 
poslanec PS PČR, místopředseda Výboru pro zdravotnictví PČR