search

To, co se děje v Afrínu, se nás týká! Bojujme proti útokům na civilní obyvatelstvo

Afrin_Kutilova_Marketa.jpg

vloženo: 20.3.2018, 16.13

Provincie Afrín je pod kurdskou autonomní správou a donedávna byla nejbezpečnějším místem v Sýrii, kde se kurdským milicím  YPG/YPJ podařilo odrazit útoky teroristických organizací jako je an Nusra, odnože al-Kájdy, a dalších milic v oblasti. I proto právě v této provincii našlo útočiště desetitisíce lidí z jiných částí Sýrie.

Turecký prezident Erdogan si ale přál vytlačit kurdské bojovníky dál od tureckých hranic a zasadit tak ránu jejich ambicím vybudovat si na severu Sýrie autonomní stát, ač kurdské enklávy, které jsou součástí Sýrie, oficiálně deklarovaly, že neusilují o nezávislost, nýbrž že i v budoucnu chtějí být součástí jednotné Sýrie. Přes tato kurdská ujištění Turecko oznámilo NATO vojenskou intervenci s tím, že budou použity přiměřené prostředky.

Situace je však nyní taková, že - podle Syrské organizace pro lidská práva, která monitoruje dění v zemi s využitím sítě místních zdrojů - zemřelo od ledna letošního roku - začátku turecké ofenzivy - několik set civilistů. Při bombardování Afrínu turecká armáda zasáhla např. i budovu nemocnice. Z Afrínu uprchlo na 200 000 lidí. Ve městě se začaly rabovat obchody, byty a automobily, které Kurdové opustili. 

Pokud byly dle turecké strany použity přiměřené prostředky, proč umírají nevinní civilisté a desetitisíce dalších se ocitají bez domova a prostředků?  

Nesmíme nečinně přihlížet k tomu, když jsou desetitisíce lidí nuceni opustit bezpečné území v Sýrii, které pro ně bylo útočištěm před teroristy!

Naše země je součástí NATO i EU, tudíž nemůžeme tvrdit, že se nás situace v Afrínu netýká! Apelujeme na vládu ČR, aby se aktivně zapojila do diplomatických jednání a situací v Afrínu se neprodleně zabývaly špičky NATO, EU a OSN. 
K tomuto cíli jsem dnes navrhl klubu KDU-ČSL projednat situaci v Afrínu na probíhající schůzi Poslanecké sněmovny. Bohužel tento návrh byl poslanci ANO, SPD, KSČM a většiny poslanců ČSSD zamítnut. To ale nesmí znamenat konec úsilí o vyjádření jasného NE České republiky k turecké agresi v severní Sýrii. 

 

Vít Kaňkovský
poslanec PS PČR

 

Foto: FB Markéty Kutilové