search

V sociálních službách chybí peníze. Co na to vedení kraje?

Pece_1.jpg

vloženo: 12.2.2019, 11.50

Máte babičku v domě s pečovatelskou službou nebo máte v rodině někoho, kdo využívá pomoci s některými úkony od pracovníků Charity? Pak bohužel nevíte, jestli na péči o ně letos budou mít poskytovatelé sociálních služeb na Vysočině dost peněz. Ti totiž nevědí, kolik zaměstnanců budou moci letos zaplatit.Máte babičku v domě s pečovatelskou službou nebo máte v rodině někoho, kdo využívá pomoci s některými úkony od pracovníků Charity? Pak bohužel nevíte, jestli na péči o ně letos budou mít poskytovatelé sociálních služeb na Vysočině dost peněz. Ti totiž nevědí, kolik zaměstnanců budou moci letos zaplatit.

Když jsem se ptal vedení kraje, kolik peněz na provoz sociálních služeb v tomto roce bude chybět, nedostal jsem jasnou odpověď. Ale pokud mám zprávy z jiných krajů, tak podpora ze státního rozpočtu určitě nevystačí. O to víc mě mrzí, že poslanci ANO společně s poslanci ČSSD a KSČM, a to včetně těch z Vysočiny, ve Sněmovně při schvalování rozpočtu odmítli náš návrh na navýšení provozních peněz do sociální oblasti o 800 milionů korun. Proč? Zřejmě proto, že ho nenavrhli oni, ale že přišel z dílny opoziční KDU-ČSL.

Přitom podle mě v této oblasti není korektní si hrát na opozici a koalici. Zvlášť když víme, jak nestabilní dotace v sociální oblasti jsou. Navíc se zde přidává i problém nedostatku personálu. Naše populace stárne a je více než nutné sociální oblasti věnovat maximální pozornost. A ne se spoléhat, že se chybějící peníze „zatím vždycky našly“, jak jsme to slyšeli od vedení kraje na posledním jednání zastupitelstva kraje.

Vít Kaňkovský
poslanec a zastupitel Kraje Vysočina

 

(komentář byl zaslán do únorového vydání Novin Kraje Vysočina)