search

Zdravotníci si zaslouží slíbené odměny

Depositphotos_26498289_xl-2015.jpg

vloženo: 5.6.2020, 12.12

Boji s nákazou COVID 19 podstupovala v naší zemi celá řada profesí a patří jim za to veliký dík – nechci zde všechny vyjmenovávat, protože bych zcela jistě na některou zapomněl a to by mě mrzelo. Jistě ale není pochyb o tom, že zásadním článkem pro zvládnutí první vlny nákazy s novým typem koronaviru měli a mají zdravotníci. Také k nim bylo v minulých týdnech a měsících směřováno poděkování od občanů, ale také od politiků, včetně členů vlády.

To je určitě v pořádku. Také v prvých týdnech, kdy se Česká republika potýkala s epidemií COVID 19, opakovaně zaznívalo z úst pana premiéra i ministra zdravotnictví, že zdravotníci, kteří se nasazují v boji s touto závažnou nákazou, dostanou za svou náročnou práci a stres solidní odměny.

Vláda na odměny zdravotníkům zapomněla?
Nyní jsme v období, kdy si můžeme říci, že jsme zvládli první vlnu koronavirové nákazy – bohudíky za to. A také jsme v čase, kdy je na místě, aby byly naplněny sliby, které směrem ke zdravotníkům vláda dala.
Je smutné, že na nedávno dané sliby už nyní vláda trochu pozapomněla, respektive se stáváme svědky výmluv a odkladů. Vláda doposud ocenila jen pracovníky záchranek – za to jí patří dík.

Dvě třetiny zdravotníků na odměny stále ještě čekají
Vláda také vyzvala své přímo řízené organizace – tedy fakultní nemocnice a další zařízení, aby odměnily své zdravotníky za nasazení proti COVID 19. Bohužel ale zatím k vyplacení odměn přistoupila jen třetina z nich. A tak se nelze divit, že se zdravotníci cítí tak trochu podvedeni a je třeba říci, že ještě složitější je situace v ostatních nemocnicích zřizovaných kraji a dalšími subjekty.

Tyto zatím nemají finanční prostředky na vyplacení slíbených odměn a vyjádření členů vlády o tom, že je to na ředitelích nemocnic, je více než pokrytecké. Vláda tvrdí, že finanční prostředky na slíbené a zasloužené odměny dostanou zdravotnická zařízení formou tzv. kompenzační úhradové vyhlášky, kterou by mělo Ministerstvo zdravotnictví vydat do konce června.
 
Termín vyplacení odměn – nejdříve srpen nebo září
Osobně jsem přesvědčen, že toto řešení není šťastné a hlavně – touto formou se dostanou peníze ke zdravotníkům nejdříve v srpnové či zářijové výplatě a kdo ví, jestli ne ještě později. Je to fér? Na zdravotníky bude vláda spoléhat i při eventuální druhé vlně nákazy COVID 19. Všichni bychom si přáli, aby žádná druhá vlna nepřišla, ale kdo nám dneska řekne, zda přijde či ne a jak bude silná? Zdravotníky budeme potřebovat tak či tak. A jak se lékaři, zdravotní sestry a další zdravotnický personál mají cítit, když nyní vláda se slíbenými odměnami váhá?

Když se chce, tak to jde
Odmítám tvrzení, že vláda kromě úhrad z veřejného zdravotního pojištění nemá nástroj, jak rychle ke zdravotnickým zařízením nasměrovat potřebné finanční prostředky na odměny zdravotníků. Není to pravda.

V minulosti byl použit nástroj vyplacení finančních prostředků na mzdy zdravotníků přímo ze státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva zdravotnictví – naposledy se tak stalo v roce 2017, kdy byly vypláceny formou dotace ministerstva nemocnicím příplatky za směnnost zdravotních sester u lůžka. A šlo o měsíčně vyplácené dotace po zbytek roku.

Ale chce se?
V případě dotace na odměny zdravotníkům za COVID 19 by se jednalo o jednorázovou dotaci. To je jistě v silách Ministerstva zdravotnictví i administrativně zvládnout. Jde jen o to chtít. Vyzývám vládu, aby tento krok udělala co nejdříve, nechce-li ztratit důvěru zdravotníků, stačí, že tato byla narušena zmatky a nedostatkem ochranných pomůcek.