search

Kraj dá padesát milionů na opravy silnic po zimě

Vysočina – Letošní zima se výrazně podepsala na stavu silnic druhých a třetích tříd. Kraj Vysočina dá na jejich opravy padesát milionů. Dotaci schválilo zastupitelstvo, každý okres dostane přesně deset milionů.

Ačkoliv byla zima obecně vnímaná jako mírná, silničáři to vidí jinak. Denní teploty nad nulou v kombinaci s nočními mrazy byly totiž pro silnice to nejhorší, co mohlo být. „Do štěrbin natekla voda, která tam zmrzla a o deset procent tyto praskliny rozšířila,“ vysvětlil ředitel Krajské správy a údržby Vysočiny (KSÚSV) silnic Jan Míka. Opravy by se měly obejít bez uzavírek, ačkoliv nepůjde o „záplatování“, ale o celoplošné výspravy.

S opravami se ještě nezačalo. Čeká se, až otevřou obalovny, aby mohly být opravy silnic provedeny kvalitnější teplou směsí. Ve většině případů půjde o silnice třetích tříd, které nejsou nijak výrazně využívané. „Kraj má povinnost dopravu vést i do nejmenších obcí. Ročně jsou naplánovány i realizovány řádově desítky investičních akcí na silnicích i mostech Kraje Vysočina,“ vysvětlila tisková mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Ve správě kraje je na Vysočině přes čtyři a půl tisíce kilometrů silnic. „Často je to jediné napojení obce a musíme ho udržet sjízdné i pro těch deset, patnáct chalup, které na konci cesty jsou,“ doplnil k opravám „zapadlých“ cest technicko správní náměstek KSÚSV Tomáš Mátl.

O jaké silnice tedy konkrétně půjde? Na Jihlavsku se vymění obrusná vrstva v Jihlavské ulici v Batelově. To bude jediná silnice druhé třídy, zbylé tři opravy jsou plánovány na vozovkách třetí třídy. Nejhorší situace je v úseku křižovatka II/403 – Malé u Brtnice, kde je stav havarijní. Odvodnění čeká cestu mezi Jedlovem a křižovatkou se silnicí II/602 z Jihlavy do Pelhřimova nebo úsek z Větrného Jeníkova do Velešova. Na čtyři úseky se dostane také na Třebíčsku. V nevyhovujícím stavu jsou silnice třetí třídy mezi Hostálkovem a Vladíkovem, z Chotěbudic do Lomů a křižovatka u Valče.

Změna okresu nebude poznat

Oprava silnice z Horních Heřmanic do Uhřínova pak propojuje okresy Třebíč a Žďár nad Sázavou. Řidiči ale po opravě změnu okresu ani nepoznají. Na Žďársku se navíc opraví také silnice z Blízkova do Dědkova a druhá etapa opravy čeká silnici druhé třídy z Ostrova nad Oslavou do Bohdalce. Silnice je v havarijním stavu, letos je třeba frézovat a vyrovnávat povrch.

V okrese Pelhřimov se opraví tři úseky silnic třetí třídy – z Myslova do Chmelné, mezi Čížkovem a Novou Cerekví a úsek Bystrá – Záběhlice na hranici s okresem Havlíčkův Brod. V tomto okrese se mohou řidiči těšit na propojení dvou již dříve opravených úseků v Horních Pasekách a nový povrch mezi Rouštany a Jilemníkem, oba úseky jsou v havarijním stavu.

Velkoplošné úpravy pak budou u silnice z Chotěboře do Ždírce, zde ale budou čerpány také dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Zde bylo ještě loni uvažováno o položení mikrokoberce, který prodlouží životnost vozovky a také zvýší bezpečnost, letos ale možná již jeho použití nebude možné.

KSÚSV celou zimu sledoval stav vozovek, kromě toho začíná v těchto dnech dělat inventarizaci rozbitých silnic. V souvislosti s právě končící zimou si krajský zastupitel Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) vyžádal souhrnný materiál o letošní zimní údržbě. „Za poslední zimy jsem nezažil tak kritické připomínky občanů a integrovaného záchranného systému ke kvalitě zimní údržby,“ vysvětlil. Krajský odbor dopravy a KSÚSV se bude stížnostem věnovat.