search

Nejtěžší tragédie, zaznělo o důlním neštěstí ve sněmovně. Půtky o D1 poslanci vzdali

Smrt třinácti horníků ovlivnila i páteční ranní jednání Poslanecké sněmovny. Poslanci uctili jejich památku minutou ticha a vybírají také peníze na pomoc pozůstalým. Poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský se rozhodl, že vzhledem k této tragédii nebude prosazovat na páteční program jednání bod o problémech na dálnici D1, za což mu následně poděkoval ministr dopravy Dan Ťok.

Původně měla zaznít na začátku páteční schůze sněmovny pouze informace o tom, že na den přesně před 100 lety ve stejné budově poprvé promluvil první československý prezident  T. G. Masaryk, který se vrátil do země ze zahraničí. Nakonec ale začala schůze zcela jinak - a mnohem smutněji.

"Vzhledem k mimořádné události se souhlasem ostatních předsedů poslaneckých klubů bych předtím, než se pustíme do každodenní agendy, dal mimořádně slovo panu poslanci Hájkovi," začal jednání předseda sněmovny Radek Vondráček, po kterém už mluvil Josef Hájek, který v minulosti pracoval mimo jiné jako horník.

"Předpokládám, že jste všichni zaznamenali, že včera v odpoledních hodinách došlo k důlnímu neštěstí na dole ČSM v Karviné," byla jeho první slova s tím, že na místo už míří polský i český premiér. "Mezi 13 postiženými, kteří zemřeli, je 11 polských horníků a dva naši. Je to opravdu velká tragédie, ten důl ČSM patří k nejmladším dolům v ostravsko-karvinském revíru, slavil 50 let a tato nehoda je nejtěžší, která v tomto dole byla," sdělil Hájek, který byl oblečený v hornické uniformě. Až později se bilance zesnulých zpřesnila - jeden mrtvý Čech a 12 Poláků.

V závěru svého proslovu požádal Hájek poslance o finanční příspěvek. "Já bych vás každopádně poprosil o minutu ticha a současně vzhledem k tomu, že řada hornických rodin ztratila svého tátu a děti, tak za spolupráci s některými poslaneckými kluby vyhlásím sbírku na tyto děti a pozůstalé," končil své vystoupení.

Smír mezi poslancem a ministrem

Po něm přišel k mikrofonu poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský, který se v minulých dnech snažil dostat neúspěšně na program schůze debaty o problémech na dálnici D1. Původně měl v úmyslu, že tento bod navrhne na páteční jednání sněmovny. Svůj názor ale změnil.

"Jsem přesvědčený, že nejen mysli naše, ale i našich občanů se dnes upínají k tragédii na Karvinsku, a proto by nebylo úplně důstojné, abychom téma, které by zde podle mého názoru vyvolalo řadu negativních emocí, dnes zařazovali na program. Nebudu dnes požadovat zařazení tohoto bodu, pevně doufám, že tyto důvody pochopíte," vysvětloval Kaňkovský. Zároveň ale ujistil, že se k tématu vrátí na začátku příštího roku.

"Chci požádat pana ministra, aby v úsilí, které už je teď na D1 vidět, pokračoval, a považuji za důležité se k tomuto tématu zcela jistě vrátit buď na mimořádné schůzi, o které uvažujeme v lednu, anebo na řádné schůzi, která bude v druhé polovině ledna," avizoval poslanec, kterému následně ministr dopravy Dan Ťok za takový přístup poděkoval.