search

Batelovští sklidili uznání za odvahu

Snímek_obrazovky_2021-06-02_v 9.25.19.png

vloženo: 2.6.2021, 09.41

BATELOV (jv) - I přes chladné počasí se v neděli za početné účasti občanů odehrála Obecní slavnost v Batelově.

Starosta Jiří Doležal připomněl průběh náročné revitalizace náměstí, kterou městys realizoval v letech 2019 a 2020. Jak uvedl, je stavba výsledkem úsilí celého zastupitelstva a dalších lidí. Městys do akce investoval cca 39 mil. Kč, dvaceti miliony přispěl Kraj Vysočina.
Centrum dostalo jednotnou podobu, ale i sochu na nově zbudovaném kruhovém objezdu. Prováděly se rekonstrukce a přeložky dešťové kanalizace, vodovodního řadu, rozvodů elektřiny či datových kabelů. Opravou prošla kašna i kamenná socha.

Farář římskokatolické farnosti Batelov R. D. Roman Strossa v neděli požehnal hotovému dílu. Jak uvádí nápis na pamětní desce, prováděli Batelovští přestavbu ke svému potěšení a užitku i s ohledem na potřeby svých dětí a jejich dětí.

Na krytém pódiu pod farním kostelem sv. Petra a Pavla v neděli vystoupily folklorní soubor Podjavořičan a venkovská dudácká kapela Bedrník. Účastníky oslovil z řad hostů např. předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil (ODS).
„Já říkám, že když někdo dělá náměstí, tak to znamená, že už hodně práce v tom místě odvedl. Musí být všechno v podzemí v pořádku, musí být ostatní stavby v pořádku. To znamená - svědčí to o tom, že ten Batelov dobře funguje,“ komentoval pro JL Vystrčil batelovskou stavbu.

Poslanec PČR a zastupitel Kraje Vysočina Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) oceňuje odvahu, s níž se Batelovští do tak velkého projektu pustili: „A oceňuji, že se v obci dokázali domluvit, protože někdy, když se objeví takhle veliká akce, tak se obec, město, rozdělí na dva tábory. Jedni řeknou, že to bude skvělé, a druzí, že se jim to nelíbí.“
Jak Kaňkovský připomněl, jeho tatínek z Batelova pochází a on sám tu trávil čas v útlém dětství. „Vzpomínám, jak to tady vypadalo před těmi 45 lety a věřím, že tahle podoba zase bude sloužit novým generacím,“ rozhlédl se po opraveném náměstí.
Radní kraje Roman Fabeš (starostové a nezávislí) komentoval vhodnou volbu kamenných prvků. „Myslím si, že je to nadčasové, že to sem zapadne a že se sem taky vrátí kultura,“ souzněl s jeho názorem V. Kaňkovský.

Závěr slavnosti patřil připomínce říjnového 200. výročí narození vlastence a novináře Karla Havlíčka Borovského. Ten v Batelově pobýval v mládí, na místním Vršku také psal svoji báseň Dumka.

Nákladem městyse vznikla brožura Pavla Policara a Františka Venkrbce s názvem K. H. Borovský a Batelov, která byla v neděli rozdávána občanům. Slavnosti se účastnil také starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl, který všechny pozval na září k oslavám do Havlíčkova města.
RODINY s dětmi u opravené kamenné kašny z roku 1846 při nedělní batelovské slavnosti.

 

Zdroj: Jihlavské listy | 1.6.2020 | str. 2 | Autor/Foto: Jiří Varhaník