search

Bez roušky se od včerejška nesmí ven

Jihlavske_listy_logo.jpg

vloženo: 20.3.2020, 18.05

V platnost vstupu - je zákaz vycházení bez roušek. Kraj zřídil novou telefonní linku, na níž operátoři veřejnosti poradí při podezření na koronavirus.

Od půlnoci ze středy na čtvrtek 19. 3. vstoupilo v platnost naříze- ní vlády o zákazu vycházení bez zakrytých úst a nosu po celém Česku. Občané noste roušky a kromě nutných případů zůstávejte doma! Tak zní výzva vysočinských politiků.

S apelem na veřejnost se obrátili například dva lékaři, hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD) nebo poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). Obyvatele ČR oslovil také vysočinský předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Hejtman na občany apeloval, aby nosili roušky při pohybu ve veřejných prostorách i při kontaktu s cizími lidmi. „Používejte roušky, třeba i provizorně vyrobené! Používejte je při cestách hromadnou dopravou, při nákupech, při cestě do práce i v práci,“ uvedl ve svém prohlášení k občanům hejtman.

V obdobném duchu se na veřejnost obrátil předseda Senátu Vystrčil. Svůj apel shrnul do čtyř bodů. „Pokud můžete, prosím, nenavštěvujte zdravotnická zařízení. Umožníte tím zdravotnímu per- sonálu zabývat se vážnějšími případy a také se vyhnete místům, kde je nejvíce nemocí,“ nabádá v jednom ze svých bodů.

Podrobný postup, jak se uchránit koronavirové infekce na svých webových stránkách zveřejnil také Vít Kaňkovský ve spolupráci s Šárkou Jelínkovou.  Upozornili například, že v době řádění nákazy je pro občany důležitý také pohyb na čerstvém vzduchu. "I přes všechny výzvy, abyste nechodili, kam nemusíte, vycházky do přírody a tam, kde se nenachází mnoho lidí, jsou pro všechny věkové skupiny, zvláště ty dříve narozené, naopak velmi vhodné," poukázali. 

Kvůli koronavirové nákaze kraj spustil COVID linkuv úterý 17. března. Dle kraje je linka dostupná ve všední dny od 8 do 22 hod. Na lince je k dispozici tým operátorů, kteří pomohou veřejnostizorientovat se v aktuální situaci, poradí jim nebo je nasměrují. 

Zdroj: Jihlavské listy | 20.3.2020 | Autor: Pavel Bajer