search

Exhejtman Běhounek: Vzdělávání nových lékařů nabourávají lobbisté

jihlavske-listy-napsali-o-nas-320x180.jpg

vloženo: 23.11.2021, 08.15

Kromě nedostatku stomatologů budou na Vysočině chybět také praktičtí lékaři pro děti a dorost.

Jiří Běhounek (ČSSD), Radek Černý (ODS+STO), Zdeněk Faltus (ANO) a Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) mají společné minimálně dvě věci.
Všichni jsou zastupiteli Kraje Vysočina a profesí lékaři. Více než půl hodiny hovořili o nedostatku lékařů v regionu. Diskuse se zrodila při projednávaném bodu o podpoře stomatologické péče.
„Musím upozornit na další výpadky lékařů v primární péči, a to praktických lékařů pro děti a dorost. Situace tady na Vysočině se stává kritickou,“ upozornil senátor a krajský zastupitel Josef Klement (KDU-ČSL).
Po jeho příspěvku se do diskuse pustili čtyři jmenovaní lékaři. Jiří Běhounek zmínil, že o problému se ví už dávno.
Podle něho s tím však samosprávy moc nenadělají. Problém vidí celorepublikově i u zdravotních pojišťoven.
„Významná aktivita různých lobbistických skupin ze strany lékařských a zdravotnických pracovníků zatím všechny snahy o úpravu vzdělávání a zlepšení situace nabourávají,“ poukázal.
Jako nesmysl například vidí, že doktoři, aby si mohli otevřít ordinaci, musí strávit nejprve 27 měsíců v ordinaci praktického lékaře.
Podle Zdeňka Faltuse je praktický lékař neatraktivní profesí. Uvedl, že zdravotní pojišťovny ambulantní specialisty velmi sofistikovaným způsobem odírají, aby léčili co nejlevněji. Posteskl si také na poloanonymní servery typu Známý lékař, na kterých jim lidé mnohdy nadávají. Navrhl i možné řešení.
„Pokud budeme dělat systémová opatření, zrušme úhradové vyhlášky v podobě, v jaké jsou. To znamená úhradové vzorce, zatraktivněme to povolání, umožněme kolegům z nemocnic, aby se třeba na těch obvodech střídali, a uvidíte, že to půjde,“
řekl.
S oběma lékaři souhlasil také jejich kolega Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). Podle něho jsou za zdravotní péči v krajích zodpovědné zdravotní pojišťovny.
„Tlačme na zdravotní pojišťovny a samozřejmě i na změnu legislativy, abychom došli k cíli. Krajský rozpočet není bezedný a nedokáže saturovat podporu péče,“ navrhl.
Podobný názor vyslovil také Radek Černý. Připustil, že se jedná o jasné selhání centrálních orgánů za posledních osm let i déle.
„Dovedu si představit lobbistické tlaky, které ve zdravotnictví prostě jsou. Pokud se toto nezačne razantním způsobem racionalizovat na centrální úrovni, my to můžeme vylepšovat pouze okrajově,“ dodal.
 

Zdroj: Jihlavské listy | 23.11.2021 | Strana 2 | Autor: Pavel Bajer Region