search

Financování českého zdravotnictví

udalosti-ct.png

vloženo: 1.8.2019, 22.40

V Událostech teď Vít Kaňkovský, místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví. Dobrý večer, mají podle vás pojišťovny držet na účtech ty desítky miliard na horší ekonomické časy, anebo ten systém má opravdu fungovat průběžně, to, co do něj přiteče, tak má zase do zdravotnictví jít okamžitě?

Vít KAŇKOVSKÝ, poslanec, místopředseda výboru pro zdravotnictví /KDU-ČSL/
--------------------
Tak podle mého názoru určité rezervy zdravotních pojišťoven jsou v pořádku, ale v tuto chvíli se ty rezervy hromadí ve větší míře a je potřeba si říct, že české zdravotnictví není v takové kondici, jak možná Ministerstvo zdravotnictví říká veřejnosti. Chybí nám praktičtí lékaři, chybí nám zubaři, chybí nám nemocniční lékaři a zdravotní sestry, takže podle mého názoru část těch rezerv rozpustit do systému je na místě.

 redaktor ČT24
--------------------
A je podle vás také na místě, že by zdravotnictví mělo někde šetřit? A kde by teoreticky mělo šetřit? Slyšeli jsme od vašeho kolegy z ODS, že co do zdravotnictví přiteče, tak se taky utratí.

Vít KAŇKOVSKÝ, poslanec, místopředseda výboru pro zdravotnictví /KDU-ČSL/
--------------------
Tak to není úplně pravda, jak už zaznělo v té reportáži, v tuto chvíli jsou přebytky zdravotních pojišťoven a vybere se víc, než se do zdravotnictví dává. To znamená, šetřit by se určitě mělo, ale nemělo by se šetřit na zdravotnickém personálu, a jestliže dneska nemocnicím chybí finance na mzdy, a je potřeba říci, že vláda slíbila navýšení platů zdravotních sester a do nemocnic nedoputovaly všechny ty peníze, tak je potřeba nemocnicím pomoci. Já jsem z Vysočiny a tady nemocnicím chybí za první pololetí asi 100 000 000 Kč, a přitom nemocnice na Vysočině dlouhodobé hospodaří dobře.

Zdroj: ČT24.cz | 1.8.2019 | Rubrika: Události