search

Fórum: Kam by mělo po volbách směřovat české zdravotnictví?

medical-tribune.png

vloženo: 25.10.2021, 09.38

Zda bude cca 415 miliard korun, což jsou ministerstvem financí odhadované náklady veřejného zdravotního pojištění pro rok 2022, využito efektivně a ku prospěchu pacientů i zdravotníků, záleží také na novém vedení resortu zdravotnictví. Zásadní bude podíl poslanců a senátorů při přípravě potřebných nových zákonů. Ke slovu by se mělo dostat řešení i jiné než covidové agendy, která v posledním půldruhém roce převažovala. Lékaři, sestry a ostatní zdravotničtí i nezdravotničtí pracovníci, včetně zdravotních pojišťoven, očekávají stabilizaci financování zdravotní péče, pokračování digitalizace a rozvoj telemedicíny, personální posílení zdravotnictví s odpovídajícím nárůstem odměňování. Zeptali jsme se staronových i nových členů zdravotního výboru Poslanecké sněmovny: Co podle vašeho názoru znamená výsledek parlamentních voleb pro zdravotnictví?

MUDr. Vít Kaňkovský - KDU‑ČSL/koalice SPOLU:

Pevně věřím, že výsledek voleb bude znamenat pro české zdravotnictví změnu od chaotického řízení k vedení, které obnoví stabilitu a předvídatelnost v českém zdravotním systému, a to navzdory velmi složité situaci v souvislosti s COVID‑19 i souvisejícím ekonomickým dopadům.

V tuto chvíli vidím pro české zdravotnictví minimálně dvě zásadní výzvy. Tou první je další postup ve zvládnutí nákazy COVID‑19, která v těchto týdnech znovu sílí. Klíčové je nyní najít cestu, jak proočkovat zbývajících cca 350 000 seniorů, pro které je COVID‑19 vysoce rizikový. Jsem přesvědčen, že jednou z důležitých cest je oslovit praktické lékaře, kteří byli v jarní vlně od očkování vládou odstaveni, přitom jsou to právě praktičtí lékaři, kteří mají k seniorům ve zdravotním systému nejblíže a lidé jim důvěřují. Právě praktičtí lékaři mohou s doočkováním seniorů významně pomoci.

Druhou velmi zásadní výzvou, která je úkolem na celé volební období, je řešení nedostatku zdravotnického personálu, který je v tuto chvíli největším ohrožením zdravotní péče v ČR. Koalice SPOLU má připraveny nástroje, jak současnou neutěšenou situaci začít řešit, ať už jde o mnohem výraznější bonifikaci lékařů, kteří budou ochotni pracovat v menších sídlech, stejně jako je zásadním krokem podpora školitelů jak lékařů, tak zdravotních sester atd.

Odpovědi všech dotazovaných ZDE.

Zdroj: MedicalTribune.cz | 23.10.2021 | Autor: red