search

Invalidním důchodcům možná klesnou doplatky na léky. Ale až od roku 2020

vloženo: 17.9.2018, 06.00

Invalidní důchodci by mohli mít nižší doplatky na léky. Poslanci se jim totiž chystají snížit roční limit, nad který pojišťovny vrací lidem zaplacené doplatky na léky z dnešních 5000 na 500 korun ročně. Limit by tak měl být stejně vysoký jako u penzistů nad 70 let. Národní radě osob se zdravotním postižením se však nelíbí, že změna má nastat až od roku 2020.

Změnu by velice uvítal například nevidomý David Smetana. Při studiu na vysoké škole pobírá invalidní důchod 10 tisíc měsíčně. Za léky na epilepsii měsíčně zaplatí až pět stovek, ročně to dělá až šest tisíc. V poslední době platí čím dál víc.

Léky spolu s bydlením a krmením pro vodicího psa jsou výraznou položkou jeho rozpočtu. Navrhované desetinásobné snížení ročního limitu, nad který vrací pojišťovny pacientům doplatky na léky, by pro něj znamenalo několik tisíc ročně navíc. „Zaplatíte nájem, nějaké náklady na psa, tak toho už moc nezbyde. Strašně by to pomohlo,“ dodává.

Poslanecký návrh počítá s tím, že by nižší limit na doplatky měli mít invalidní důchodci. A kromě nich také lidé s 2. a 3. stupněm invalidity, kteří na důchod čekají. Plán podporují všechny sněmovní strany i ministerstvo zdravotnictví. Už dnes mají 500korunový limit na léky penzisté nad 70 let.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestr. za ANO) považuje návrh za principiálně spravedlivý. První místopředsedkyně Pirátů a poslankyně Olga Richterová pak upozorňuje, že invalidní důchodci jsou nejvíce postiženi například růstem cen nájmů.
Předkladatel návrhu, místopředseda výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), zároveň dodává, že z hlediska příjmů jsou na tom invalidní důchodci hůře než starobní důchodci.

Návrh by se podle odhadů ministerstva týkal 200 tisíc lidí. Pojišťovny by jim celkem ročně vrátily 200 milionů.

Šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása však kritizuje, že změna by nastala až od roku 2020, protože zdravotní pojišťovny tvrdí, že si k tomu musí udělat software. „Připadá mi to příliš dlouhá doba,“ domnívá se Krása.
Poslanci budou ve sněmovně jednat o nižším ročním limitu pro invalidní důchodce v úterý. Definitivně by měli návrh schvalovat na začátku října.

Zdroj: ct24.cz | 16.9.2018 | Rubrika: Ekonomika | Autor: zemand