search

Kaňkovský: Pomůžeme rodinám s autistickým členem rodiny i držitelům ZTP

symbol_ZTP_small.png

vloženo: 10.2.2021, 21.45

Rodiny, které se starají o dítě či dospělého člena rodiny s těžkou poruchou autistického spektra nebo o pacienta s těžkou demencí dnes získaly notnou dávku naděje, že se jejich těžký úděl alespoň o kousek zlepší. Podobná dobrá zpráva směřuje i k držitelům průkazů osoby se zdravotním postižením.

Sněmovna dnes ve 2. čtení projednala novelu poslance Víta Kaňkovského /KDU-ČSL/ a jeho kolegů, kterým se mění zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Předmětně se jedná o zjednodušení a zpřesnění procesu výměny průkazů ZTP, tak aby se u držitelů, jejichž zdravotní stav je trvale nepříznivý, zbytečně neopakovaly lékařské prohlídky, které je zbytečně zatěžují a stresují. A druhou ambicí je, aby i vlastní výměna legitimace, proběhla automatizovaně a bez zbytečných návštěv úřadů.
 
K tomuto původnímu záměru přidal předkladatel Vít Kaňkovský společně s poslankyní Alenou Gajdůškovou /ČSSD/ pozměňovací návrh, který mimo jiné přichází s ještě dalšími 2 velmi důležitými podněty a těmi je doplnění 2 závažných zdravotních stavů do působnosti zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižení. Prvou skupinou jsou těžce handicapovaní občané, kteří trpí těžkou formou demence a zároveň těžkou poruchou hybnosti, kdy pro jejich kvalitní život rodina potřebuje celou řadu kompenzačních pomůcek.
 
Druhou skupinu tvoří rodiny, které se starají o dítě či o dospělého blízkého s poruchou autistického spektra. Vít Kaňkovský nám k tomu sdělil: "Měl jsem možnost blíže poznat neskutečně těžký úděl rodin, které se 24 hodin denně, 365 dní v roce starají o svého blízkého, trpícího autismem či demencí. Skláním se hluboce před nimi, protože je to opravdu nesmírně těžká situace. Jakákoliv pomoc ze strany státu těmto rodinám dává naději, že jejich život bude aspoň o trochu jednodušší." 
 
Pro rodiny, které se starají o blízkého s těžkou formou autismu doposud nebylo možné čerpat příspěvek na pořízení osobního automobilu, a přitom není často možné vůbec uvažovat o tom, že by taková rodina mohla cestovat veřejnou dopravou. Nově by stát těmto rodinám příspěvek na motorové vozidlo poskytnou měl. Vít Kaňkovský k tomu dodává: "Tuto změnu považuji za zvlášť radostnou, pevně věřím, že si získá podporu i v rámci hlasování ve 3. čtení, stejně jako celá novela."

Zdroj: KDU.cz | 10.2.2021 | Tisková zpráva