search

KDU-ČSL chce ve Sněmovně jednat o koronaviru, je potřeba zajistit dostatek zdravotnického materiálu

tiskovka_22_10_2019.jpg

vloženo: 3.3.2020, 14.40

Poslanci KDU-ČSL požadují zařazení mimořádného bodu na úvod jednání Poslanecké sněmovny, který se týká řešení situace ohledně šíření koronaviru. Lidovci chtějí slyšet od vlády konkrétní kroky v boji s koronavirem v případě většího rozšíření na území České republiky. Pro lidovce je zásadní také dostatečné zajištění zdravotnického materiálu pro nemocnice a ordinace.

„Chceme slyšet jasné a promyšlené kroky vlády, které povedou k tomu, že zdravotnický personál bude mít dostatek materiálu, který nutně potřebuje ke své práci. Chceme mít jistotu, že zdravotníci jsou schopni operovat a starat se o lidi, kteří mají sníženou imunitu,“ řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka s tím, že vláda by měla do konce týdne zajistit dostatečný počet roušek a respirátorů.
 
„V havlíčkobrodské nemocnici nám chybí roušky. Jednal jsem o tom včera s vrchní sestrou a v tuto chvíli nám dodavatelé dodávají zhruba jednu třetinu požadovaného počtu množství. Pokud by ten stav trval dlouhodobě, tak nám to v první fázi naruší plánovanou operativu,“ poskytnul své zkušenosti s nedostatkem materiálu primář Centrálních operačních sálů v havlíčkobrodské nemocnici a poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský.
 
Jurečka také vyzval vládu, aby lépe komunikovala se starosty, kteří si stěžují na nedostatek informací. „Jsou to právě starostové, kteří jsou často dotazováni občany ve svých městech a obcích na to, jaké případné kroky mají dělat,“ dodal šéf lidovců, podle kterého by měli představitelé vlády lépe komunikovat s veřejností.
 
V souvislosti s posílením migračních toků v Řecku a Turecku vyzývá KDU-ČSL předsedu vlády Andreje Babiše, aby prosazoval navýšení finančních prostředků z rozpočtu Evropské unie k zajištění vnějších hranic EU. „Ochrana hranic a ochrana všech občanů patří k našim hlavním prioritám,“ zmínil předseda Výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík s tím, že o kulminující situaci na hranicích Řecka chtějí lidovci ve Sněmovně jednat.
 
Lidovečtí poslanci navrhnou na schůzi Sněmovny dva body ohledně situace na Ministerstvu sociálních věcí a Ministerstvu zdravotnictví. „Požadujeme, aby paní ministryně Maláčová informovala Poslaneckou sněmovnu o přípravě IT zakázek, které se týkaly nepojistných sociálních dávek. Chceme harmonogram a garanci, aby k 1. lednu roku 2021 byl tento systém plně funkční,“ řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Lidovci také požadují jasné vysvětlení ohledně odvolání úspěšného ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod Jaromíra Maška. KDU-ČSL také podporují sněmovní návrh zákona o trestech za týrání zvířat.

Zdroj: KDU.cz | 3.3.2020 | Tisková zpráva