search

Koalice Spolu žádá po ministerstvu zdravotnictví zveřejnění mapy odběrových center

eurozpravy(1).png

vloženo: 9.7.2021, 09.18

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) požaduje po ministerstvu zdravotnictví zveřejnění mapy odběrových center pro PCR testování a navýšení kapacity tam, kde je nedostatek. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl místopředseda sněmovního zdravotnického výboru Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).

V některých regionech je podle poslance nedostatečná kapacita testování a chybí také informace o odběrových centrech. "Vyzýváme ministerstvo zdravotnictví, aby v řádech dnů zveřejnilo mapu odběrových center PCR testování v České republice i s podrobnými informacemi," řekl. Jde například o denní kapacitu a o to, zda pracují pět nebo sedm dní v týdnu. V regionech, kde je kapacita nedostatečná, by se podle Kaňkovského měla zvýšit.

Potvrzené případy koronaviru v Česku opět stoupají, ve středu jich přibylo 279, v mezitýdenním srovnání více než dvojnásobek. Více pozitivních testů za jeden den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 8. června. Incidenční číslo vzrostlo, nyní na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden deset nakažených. Po třech dnech poklesu stouplo také reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, k dnešku dosahuje 1,2.

Reagovat na vývoj epidemie by se podle opoziční koalice mělo důsledným trasováním a sekvenováním vzorků, díky němuž je možné sledovat mutace. Procento sekvenovaných vzorků je podle Kaňkovského nízké.

Sekvenováno v Česku dosud bylo podle dat z minulého týdne 4830 vzorků. Diskriminační PCR metodu musejí pro vyšetřování vzorků od lidí s podezřením na nákazu koronavirem používat od července všechny laboratoře. Celogenových sekvenací může být provedeno až 4500 měsíčně. Odborníci se shodují v tom, že pečlivé sledování výskytu nových variant a přednostní trasování jimi nakažených osob může bránit nástupu další vlny epidemie.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek připomněl, že opozice ve středu neprosadila ve Sněmovně debatu o pandemickém stavu a jeho aktuálních podmínkách. Na grémiu příští týden se opoziční strany pokusí znovu bod zařadit na program schůze. Pokud se to nepodaří, začnou sbírat podpisy pro svolání mimořádné schůze.
 

Zdroj: EUROZpravy.cz | 8.7.2021 | Autor: ČTK