search

Lyžaři a běžkaři, pozor! Nestíháme, vážné úrazy kvůli covidu nebude čas řešit, varují lékaři

CNN_prima.jpg

vloženo: 28.1.2021, 10.15

Nejen politici, ale i lékaři varují před otevřením sjezdovek. Kvůli plným kapacitám nemocnic se totiž může stát, že pokud se někdo při lyžování vážně zraní, nebude možné ho rychle a dostatečně ošetřit. CNN Prima NEWS to řekl místopředseda sněmovního zdravotního výboru a lékař Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). A potvrzují to i další lékaři.

„Přáli bychom lyžařům, aby mohli lyžovat, ale je potřeba brát v úvahu přeplněnost nemocnic,“ řekl Kaňkovský. Zdůraznil, že špatně na tom jsou nemocnice v Královéhradeckém a Libereckém kraji, které jsou v blízkosti Krkonoš, Orlických a Jizerských hor.

„To jsou regiony, kde jsou nemocnice přeplněné covidovými pacienty. Upozorňovali nás lékaři z těchto nemocnic, že kdyby se v tuto chvíli naplno otevřely lyžařské vleky, nebyli by schopni v tuto chvíli v dostatečné míře ošetřit případné úrazy. Zkušenosti a statistiky z minulých let jsou takové, že lyžařských úrazů je poměrně velké množství,“ popsal Kaňkovský pro CNN Prima NEWS.

On sám doufá, že v následujících týdnech se situace zlepší a lidé budou moci na sjezdovky vyrazit. „Nyní je ta situace taková, že když se nemocnice prioritně musejí věnovat covidovým pacientům, tak ve chvíli, kdy by se tam nahrnuly úrazy ze sjezdového lyžování, by to bylo špatné,“ podotkl Kaňkovský.

Z běžeckého lyžování jsou podle něj úrazy také, ale nebývají tak vážné jako u sjezdového lyžování a snowboardingu.

Lyžařská střediska jsou zavřená už přes měsíc

Slova Kaňkovského potvrdilo několik dalších lékařů, které CNN Prima NEWS oslovila. „V Hradci Králové, Trutnově i Rychnově jsou kapacity JIP opravdu zaplněné covidovými pacienty. Pokud by se kdokoliv vážně zranil při lyžování, hrozí velké riziko prodlení péče. Co vím, v Liberci a Jablonci na tom nejsou o moc lépe,“ sdělila jedna z lékařek z Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Před úrazy z lyží varoval i šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Za sebe říkám – v situaci 9 000 nově nakažených denně, přeplněné nemocnice, vyčerpaní zdravotníci, reprodukční číslo blížící se 1, britská mutace viru za rohem – to není moment na otevírání sjezdovek,“ napsal Hamáček na Twitter.

Ski areály musely zavřít 27. prosince. Zatím není jasné, kdy by se mohly znovu otevřít. Ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) prosazoval otevření lyžařských středisek na jednání vlády, ale neúspěšně.
 

Zdroj: CNN_prima.cz | 28.1.2021 | Autor: Barbora Zpěváčková