search

Možnost řešení: snížení nákladů

Snímek_obrazovky_2019-07-08_v 7.49.37.png

vloženo: 8.7.2019, 07.52

Zaměstnanci ve veřejných službách mají povinně brát více peněz. Přikazuje to vládní nařízení. Tento dokument zvýšil takzvané zvláštní příspěvky i tarify některým pracovníkům. Doplatit to mají kraje. V případě Vysočiny se jedná zhruba o 220 milionů korun, které budou chybět jinde.

„Částka 220 milionů korun je ztráta, kterou jsme si přibližně vypočítali, že by mohlo navýšení platů pro Kraj Vysočina znamenat,“ potvrdila vedoucí sociálního odboru krajského úřadu Věra Švarcová. Jde zatím o předběžný výpočet. „A podle toho, jaká budou čísla, se k tomu budeme muset nějak postavit,“ uvedl Pavel Franěk, náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí a neziskových organizací. Podle těchto výsledků se pak uvidí, k jakým dalším krokům kraj přistoupí. Už nyní si však připravuje cesty, jak deficit zacelit. „Samozřejmě jsme si analyzovali a připravovali zdroje. Jednou z možností je snížení nákladů. Jako vždycky budeme intenzivně jednat s našimi příspěvkovými organizacemi i příspěvkovými lůžkovými organizacemi námi nezřizovanými. Protože tam je největší částka deficitu. A další zdroje jsou spolupráce s obcemi. Ne všechny obce dnes přispívají, protože to nevyplývá ze žádného závazného předpisu,“ řekla Švarcová.
Kraj nadále jedná i s Ministerstvem práce a sociálních věcí o tom, zda by alespoň část z těchto peněz nemohly pokrýt peníze ze státního rozpočtu. Potíže, kterým čelí Vysočina, mají i všechny zbylé regiony v České republice. Sociální komise Asociace krajů České republiky vyčíslila, že v celé zemi by mohly na dokrytí platů chybět asi dvě miliardy korun.
„Bohužel úpravy tabulek rizikových příplatků byly přijaty v situaci, kdy už byly rozpočty prakticky připravené. Stát nás staví do situace, že to máme doplácet. A my to doplácet nechceme,“ pronesl hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.
Plánů, jak chybějící peníze do krajů dostat, bylo mnoho. Přemýšlelo se třeba o tom, přesunout sumu uvnitř pokladny ministerstva práce, a to třeba z peněz na podpory v nezaměstnanosti. Přes 900 milionů korun chtěli do sociálních služeb z prostředků na dávky v hmotné nouzi dostat také občanští demokraté. Ani jeden z těchto opozičních záměrů neuspěl.
„Naše obavy nebyly liché, máme informace od poskytovatelů i vedení krajů, že schází finance na sociální služby. Je potřeba situaci co nejrychleji řešit,“ uvedl lidovecký poslanec a zároveň i vysočinský krajský zastupitel Vít Kaňkovský. Pokud by se podle něj situace nevyřešila, začaly by se omezovat nejdřív terénní služby. „Jestliže by skutečně došlo ke krizové situaci, tak to samozřejmě nejdříve odnesou zdravotně postižení, kteří jsou v domácím ošetřování,“ podotkl Kaňkovský.
I přes finanční problémy se kraj snaží sociální služby v regionu zlepšovat, a to za pomoci evropských dotací. Příprava projektů a staveb s následným stěhováním ze stávajících ústavů do komunitních domácností začleněných do běžné uliční zástavby je nyní aktuální pro 64 klienty Domova Háj a 66 klientů Domova Kamélie Křižanov. Zatímco například bydlení ve Světlé nad Sázavou se začne za několik týdnů stavět, na dodávku staveb ve Žďáře nad Sázavou a Novém Městě na Moravě bylo nyní vyhlášeno výběrové řízení.

Zdroj: 28.6.2019 | Krajské noviny | Autor: Zuzana Zlinská