search

Naděje v boji s covidem: REGEN-COV2

pravo.png

vloženo: 28.1.2021, 10.09

O REGEN-COV2 by mohla mít zájem i ČR. Právu to včera řekl premiérův poradce pro zdravotnictví Roman Prymula. „Zdá se, že je účinný. Budeme mít zájem ho také sehnat,“ řekl Právu Prymula.

Ministerstvo zdravotnictví odkázalo Právo na odborné posouzení Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Jeho mluvčí Klára Brunclíková vysvětlila, že lék se skládá ze dvou protilátek proti koronaviru, které blokují schopnost viru vázat se na hostitelskou buňku.

Lékaři-poslanci by testy podpořili

Dodala, že „pro tyto dvě látky nejsou doposud silná data u pacientů, kteří jsou kvůli covidu-19 hospitalizováni nebo vyžadují kyslíkovou terapii“. Upozornila, že stále probíhá hodnocení bezpečnosti a účinnosti této léčby.

Někteří lékaři mezi poslanci jsou toho názoru, že by se ČR mohla podílet na klinických zkouškách tohoto léku, který by se tak dostal k českým pacientům.

„Je to zatím jeden z nejnadějnějších léků na covid a přimlouval bych se, abychom se do klinických testů zapojili i my v České republice. Máme řadu špičkových pracovišť a bylo by dobré je do toho zapojit,“ řekl Právu Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).

„Podpořil bych, aby se tím SÚKL zabýval a aby se vyzkoušelo, jestli je to lék vhodný k registraci,“ řekl Právu poslanec za ČSSD Jiří Běhounek.

Jiní se ale vyjadřují spíše zdrženlivě a upozorňují, že lék dosud neprošel ani nutnými klinickými zkouškami a je tedy předčasné mluvit o tom, zda by ČR měla vyjednávat o jeho nákupu.

„Lék zatím není schválen ani v USA, teprve potom bude schválen v Evropě a pak ho musí posoudit SÚKL. Je potřeba ten proces zahájit a všechny nové léky monitorovat,“ uvedl pro Právo poslanec za TOP 09 Vlastimil Válek. „Objevují se různé informace o různých lécích, ale SÚKL je od toho, aby posoudil, který je opravdu účinný. Rozhodně nejsme ve fázi, že bychom měli něco nakupovat, ale mohli bychom vyjednávat o účasti v klinické studii,“ uvedl Válek.
 

Zdroj: Právo | 28.1.2021 | Strana: 2