search

O očkování jednal ministr zdravotnictví s trojkoalicí

14732236_1420414761307382_8507088239233414039_n.png

vloženo: 28.1.2021, 10.00

VYSOČINA (herb) - V souvislosti s problémy, spjatými s očkováním, proběhla ve středu 20. ledna schůzka zástupců trojkoalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP09) s ministrem zdravotnictví Janem Blatným. Kromě nedostatku vakcín byly dalšími tématy schůzky například problematika a další postup očkování či nastavení protiepidemického systému. Jednání se zúčastnil i lékař a poslanec za Kraj Vysočina Vít Kaňkovský z KDU-ČSL.

Pane poslanče, co přineslo jednání trojkoalice s panem ministrem Blatným a jaká byla hlavní témata vašeho setkání?

Musím nejprve říci, že jsem rád, že pan ministr vyslyšel naši prosbu o setkání k problémům kolem očkování a dalších aspektů pandemie koronaviru. Stěžejními body jednání byla očkovací strategie a dodávky vakcín do České republiky včetně jejich následného rozdělení po krajích. Co se týče očkování, tak například musí dojít k urychlenému zapojení praktických lékařů do očkování, protože právě oni mají ke svým pacientům nejblíže, a dále zajištění termínů pro rizikové skupiny obyvatel. Vláda vyvolala velká očekávání, ve finále se většině lidí nad 80 let podařilo s určitými problémy zaregistrovat k očkování, ale konkrétní termín již nedostali. A logicky jsou pak tito lidé zklamaní. Témat bylo více, ne u všech jsme dospěli ke shodě, ale minimálně příslib pana ministra k jejich řešení beru jako určitou naději. Společná jednání budou pokračovat.

Malé kraje se kvůli menšímu přídělu vakcín musely potýkat s jejich nedostatkem. Řešil se na schůzce i tento problém, případně jak bude vypadat náprava?

Pan ministr nám na jednání slíbil, že se okamžitě změní systém rozdělení vakcín do krajů, aby současná nespravedlivá situace, kdy menší kraje dostaly mnohem méně vakcín vzhledem k počtu obyvatel, než velká města a velké kraje. Tedy i Kraj Vysočina by měl již tento týden dostat odpovídající počet vakcín pro své zdravotníky, pracovníky v sociálních službách a pro rizikové občany nad 80 let. Jsem rád, že to alespoň takto dopadlo.

Jak by se tedy mělo v očkovací strategii dále postupovat?

Úkolů je celá řada. Nejprve musíme co nejrychleji dohnat ztrátu v přípravě celého systému očkování, která vznikla pozdní přípravou ze strany vlády. Od března by do České republiky mělo proudit mnohem více vakcín a je naprosto zásadní, aby se vláda dohodla s kraji, s praktickými lékaři a aby byl celý systém ve všech ohledech nachystán. Od registrace zájemců o očkování až po přidělení konkrétního termínu na základě věku a rizikovosti. Dále musí být nachystána jak očkovací centra, tak i menší očkovací místa a ordinace praktických lékařů, celý proces distribuce vakcín, zajištění dostatečného počtu zdravotníků k očkování a podobně. A k tomu všemu je potřeba domluva všech složek – vládou počínaje, přes kraje až po zdravotnická zařízení.
 

Zdroj: Horácké noviny | 28.1.2021 | Strana: 3