search

Piráti chtějí legalizovat k léčbě nejen konopí

pravo.png

vloženo: 15.1.2020, 07.59

Piráti uvažují nejen o úplné legalizaci konopí k léčbě i rekreaci, ale i o legalizaci dalších drog pro lékařské účely. Řeč je hlavně o halucinogenní droze LSD, látce MDMA obsažené v populární droze mezi mladými – v extázi – a také o psilocybinu obsaženém v lysohlávkách.

Nápad vzbudil v odborné veřejnosti rozpaky i určité pochopení. Pirátský poslanec Tomáš Vymazal chce na jaře ve Sněmovně vytvořit pracovní skupinu, která by o využití halucinogenů v lékařství začala diskutovat.
„Výzkum, že tyto látky pomáhají lidem s depresí nebo posttraumatickou poruchou, už léta běží. Ale bez politického zásahu se to k lidem nedostane, protože mezinárodní úmluva proti omamným látkám zakazuje distribuci těchto látek,“ řekl Právu Vymazal. Dodal, že podobně jako u konopí, které je na stejném seznamu, je možné z psychedelik udělat látky pro léčbu.
Riziko zneužití
S velkou politickou podporou ale piráti nepočítají. „To, že je to nyní neprosaditelné, je smutný fakt, ale to nás nemůže zastavit,“ podotkl Vymazal. Na pirátský nápad včera upozornily Hospodářské noviny. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) Právu řekl, že se vůči pirátskému plánu staví odmítavě hlavně proto, že psychedelika jsou na seznamu zakázaných látek.
„Jsem přesvědčen, že takto zásadní legislativní změny je potřeba činit výhradně až na základě výsledků vědeckých výzkumů a z nich plynoucích relevantních dat, a nikoliv opačně, tedy předbíhat výzkum legislativou,“ dodal ministr.
Poslanec KDU-ČSL a člen zdravotního výboru Vít Kaňkovský nápad považuje za rizikový. „I kdyby se vytvořila všemožná opatření, tak to bude stále možné zneužít. Lze odborně diskutovat o možných přínosech, ale z naší strany je k tomu velká ostražitost,“ řekl Právu.
Podle ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha jistě mají psychedelika léčebný potenciál, ale zároveň přinášejí značná rizika. „Bariéra k využívání dalších omamných a psychotropních látek pro léčebné účely netkví ani tak v jejich právním statusu, ale převážně v úrovni vědeckého poznání jejich účinků a samozřejmě i doprovodných zdravotních rizik,“ napsal Právu Frydrych.
 

Zdroj: Právo | 15.1.2020 | Autor: (dan)